A járványügyi veszélyhelyzet elmúltával ismét beindulhat a hibernáló gazdaság, bár a megváltozott körülmények között a visszatérés első lépései még óvatosak.
Az új helyzetben a gazdasági károk enyhítését szolgáló kormányzati intézkedések, amelyeket a munkahelyek védelmében foganatosítottak, egyaránt szolgálják a munkaerő-megtartást és a gazdaság vérfrissítése révén új munkahelyek létrehozását.
A megtorpanás időszakában a munkahelyek védelme az egyik legfontosabb feladat, enélkül még több honfitársunk megélhetése kerülhet veszélybe.
Márciusban és áprilisban mintegy 130 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma, sokan rövidített munkaidőbe kényszerültek, vagy szünetelt a társadalombiztosításuk. Az egyéni vállalkozók csaknem ötödének szintén nincs munkája, ők szüneteltetik tevékenységüket.
A gazdaság fokozatos újraindulásával azonban már most kevésbé pesszimisták a kilátások mind az üzleti szférában, mind a lakosság körében. A május óta életbe lépett enyhítések után ismét beindulhatott a kiskereskedelem, a turizmus és a vendéglátás, valamint a szolgáltatóipar, és az otthonról dolgozó munkavállalók is fokozatosan visszatérhetnek munkahelyükre.
A tevékenységüket a megváltozott működési környezet miatt felfüggesztő egyéni vállalkozások újraindulása is felgyorsult: májusban tízezren, június első napjaiban pedig további ötezren döntöttek a folytatás mellett, ezzel május és június eleje között 21-ről 19 százalékra mérséklődött a tevékenységüket szüneteltetők aránya.
Bár a gyors ütemben bővülő internetes vásárlás a veszélyhelyzet időszakában újabb lendületet kapott – volumene áprilisban az egy évvel korábbinak több mint a duplájára nőtt –, a korlátozások feloldása után a bolti kiskereskedelmi forgalom értéke is emelkedett: május második felére elérte az egy évvel korábbi szintet.
A vendéglátás bevételei is felfelé kúsznak: április közepén még az egy évvel korábbi negyedére esett vissza a számlák bruttó összegének értéke, de június elején már valamelyest meghaladta a kétharmadát.
A gazdaság védelmét, a munkahelyek megőrzését és új munkahelyek teremtését számos szakpolitikai intézkedés segíti, ezek fókuszában a cégek vannak. A gazdaság újjáépítése érdekében a vállalkozások támogatása nélkülözhetetlen eleme a Gazdaságvédelmi akciótervnek. A hitelmoratórium, az adó- és járulékkönnyítések, a bértámogatási program mellett jelentős szerepet kapnak a vállalkozások innovációját és technológiai megújulását segítő beruházási támogatások.
Ezt segíti elő a Növekedési hitelprogram folytatása (NHP Hajrá) és a kkv-kat célzó pályázati programok.
A hazai beruházások hosszabb ideje tartó bővülése – részben a koronavírus-járvány hazai és nemzetközi gazdasági hatásai miatt – már az év első negyedévében megtört. A hosszabb ideje folyamatban lévő, nagyszabású projektek révén ugyan több területen (például a villamosberendezés-gyártásban, a gumi-, műanyag- és építőanyag-iparban vagy a vegyi anyagok, vegyi termékek gyártásában) jelentősen nőtt a fejlesztések volumene, a gazdaság egészében viszont 1,8 százalékkal csökkent.
A fizikai korlátozások feloldása, a gazdaság újranyitása után az eddig otthonról dolgozó vagy gyermekeikre vigyázó munkavállalók ismét visszatérhetnek a munkahelyükre.
Noha ez a tanév már a digitális oktatás keretében fejeződik be, a kisebb gyermekek napközbeni ellátása ismét a bölcsődékben, az óvodákban és az iskolákban folyhat, a nyári szünetben pedig megnyílhatnak a táborok is.
A járványügyi korlátozások lecsengésével különösen fontos a bizalom építése a gazdaságban és a fogyasztók körében, a körülöttünk zajló folyamatok is a pozitív várakozásokat erősítik.
Bízni kell abban, hogy a nehézségek átmeneti jellegűek csupán, hogy a nemzetközi folyamatok a gazdasági károkat globális szinten képesek mérsékelni, és hogy az elmúlt időszakban kimagasló dinamikával bővülő hazai gazdaság kellően stabil alapokat biztosít a folytatáshoz.
Ugyanakkor a járványügyi készültséget is komolyan kell venni, az óvintézkedések betartása mindnyájunk közös érdeke egészségünk védelme, egy esetleges következő hullám tompítása, végső soron a gazdaság lendületbe hozása végett is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.