Az elmúlt hetekben számos biztató adat, információ látott napvilágot a hazai gazdaság kilábalásával kapcsolatban, valamint további korlátozások enyhítésére került sor, amelyek együttesen határozottan javítják a gazdaság teljesítményét és a további kilátásokat. Az egyes területek statisztikai adatai öt-hat hetes késéssel jelennek meg, így például még nem ismerjük az ipar, kiskereskedelem, építőipar májusi teljesítményeit, amelyek már a felpattanás mértékének első fázisát mutathatják meg az áprilisi mélypontok után.
A Pénzügyminisztérium és az MNB viszont közölte a valós idejű adatokon alapuló gazdaságiteljesítmény-mutatóját, amelyből már június közepéig lehet következtetni a gazdaság helyreállására. Mindkét intézmény mutatója azzal számol, hogy áprilisban a hazai gazdaság 17 százalékkal eshetett vissza, ez megegyezik a tényadatok alapján becsült számításunkkal. Érdemes ezt összehasonlítani a francia, az olasz és a spanyol gazdaságban becsült 30-35 százalékos visszaeséssel, ahol szinte teljes körű volt a leállás és a kijárási tilalom. Összhangban a kijárási korlátozások fokozatos feloldásával és egyes ipari termelők, döntően az autógyárak újraindulásával,
itthon májusban már 9-10 százalékra enyhülhetett a visszaesés mértéke, míg június első felében már csupán 4 százalékos lehetett a zsugorodás.
A folytatás kedvezőnek ígérkezik, bár számos ágazat még nem fog magára találni. Az Audi Hungaria bejelentése szerint június közepétől már elindult a harmadik műszak, és a járványhelyzet előtti szintre tért vissza a győri gyár termelése. A Suzuki korábbi közleménye szerint Esztergomban június végén indul a második műszak. Mindebből következően az ipari termelés további lendületet mutathat. A kiskereskedelem és a vendéglátás is fokozatosan tovább javulhat. Az online pénztárgépek által közölt adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom már megközelítette az egy évvel ezelőtti szintet, az internetes és csomagküldő szolgáltatásokkal együtt akár minimális növekedést is mutathat.
A vendéglátóhelyek forgalma az áprilisi 75 százalékos visszaesésről június első felére már csupán 30 százalékos csökkenésre „javult”. A gépkocsiforgalom is hétről hétre fokozatosan, de érezhetően erősödik, ami a gazdasági aktivitás élénkülésére utal, miközben nő a töltőállomások forgalma és az ipari termelésben nem kis szerepet betöltő finomítói tevékenység is élénkül. Az ingatlanközvetítő irodák szerint június közepére az érdeklődés már meghaladta a járvány előtti szintet. Néhány területen, például az esküvőszervezésben, egyértelműen látszik az elhalasztott rendezvények pótlása. Egyes, a hazai vendégek által nagy többségben látogatott vidéki szálláshelyeken már 60-80 százalékos a július–augusztusi foglaltság.
A kormány a munkaerőpiacon is halvány fordulatot jelentett be, amit a KSH a foglalkoztatottak számának májusban mért emelkedésével támasztott alá, megerősítve a gazdaság élénkülésével kapcsolatos tapasztalatokat.
Július elejétől pedig – a várakozásunknál hamarabb – kinyithatnak a mozik, a színházak és más közösségi helyek. Mindezek alapján joggal feltételezhetjük, hogy a június első felére becsült 4 százalékos visszaesés tovább mérséklődik, a júniusi átlag is tovább javul. A valós idejű adatokból képzett havi becslések szerint a második negyedévben átlagosan 9 százalék körüli lehet a GDP visszaesésének mértéke, ami megközelíti a mínusz 9,5 százalékos előrejelzésünket.
A harmadik negyedévben már 2-3 százalékra szelídülhet a visszaesés mértéke, kedvező esetben pedig a negyedik negyedév akár már stagnálást is mutathat az egy évvel korábbihoz képest, 2,7–3,2 százalék közöttire várjuk az idei évi zsugorodást.
Kifejezetten biztató, hogy az európai, különösen a francia és brit beszerzésimenedzser-indexek, lényegesen meghaladva a várakozásokat, 50 pont fölé ugrottak júniusban, ez már növekedést és egyúttal határozottan V alakú kilábalást jelez előre, a főbb európai exportpiacaink is hozzájárulhatnak a hazai gazdaság helyreállásához. Az európai járványhelyzet meredeken javult, ami szintén biztató az exportkilátásainkra nézve, bár néhol még átmenetileg kialakulnak gócpontok. Jóval aggasztóbb a tengerentúli helyzet, még kérdés, hogy az újra gyorsuló járvány megakasztja-e az amerikai kilábalást. A bázishatások miatt jövőre a növekedés akár a 6 százalékot is elérheti.
A jövő év második negyedében különösen látványos lesz a bázishatás, amikor bőven két számjegyű lehet a növekedés üteme.
Egyes területeken extrém számokat láthatunk majd áprilisban. Mindehhez persze egyértelműen szükség lesz a nemzetközi turizmus fokozatos helyreállására, az idén elmaradt konferenciák, vásárok, fesztiválok és más tömegrendezvények megtartására.
Az oltóanyag-kutatással kapcsolatban továbbra is optimisták vagyunk, mint ahogy a meglevő gyógyszerek, eljárások koronavírus elleni terápiás kísérleteivel is. A hazai egészségügy felkészültsége számottevően javult, a védekezési és távolságtartási eszközökkel fékezni lehet a járvány esetleges második hullámát. A márciusihoz hasonló korlátozásokra nem számítunk, ezért egy második hullám már jóval enyhébb visszaesést okozhat, azonban lassítaná a kilábalást, ez negatív kockázat a gazdaság idei kilátásaira nézve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.