Régen talán egyszerűbb volt: csak az igazán nagy kérdések (vallás, lapos-e a Föld stb.) osztották meg a gondolkodókat. Ma már az oltásnak, sőt egy északi-tengeri extra gázvezetéknek (Északi Áramlat 2) is vannak aktív támogatói és hangos ellenzői. Teljesen normális ez, ha van értelmes kommunikáció a pró–kontra táborok között – ezért örültem Ilyash György úr írásának a VG június 28-i számában („Északi Áramlat 2: alternatív értelmezések”). Pontosan a címben felvillantott alternatív értelmezésekre van szükség az Északi Áramlat körül kialakult vita megértéséhez.
Ez az írás azt szeretné bemutatni, hogy a fenti alternatív értelmezéseknek is vannak még alternatívái.
Ha az Északi Áramlat 2 arról szólna, hogy valaki keletről nyugatra szeretne gázt szállítani, akkor az eredeti íráshoz nem lenne mit hozzátenni:
az Oroszország–EU közötti kölcsönös gázfüggés szempontjából a második tenger alatti vezeték megépítése egy logikus lépés. De sajnos nem erről van szó.
A keleti gázmezőket már jelenleg is több nemzetközi csővezeték köti össze az EU-val. Ha valaki tényleg csak gázt akarna szállítani keletről nyugatra, arra ott a hagyományos lengyel–ukrán irány, valamint idén januártól szintén működik a változó néven jegyzett, „minek nevezzelek” török–bolgár–szerb vezeték (ma TurkStream, korábban SouthStream). Ha a fix vezetékekhez hozzáadjuk az LNG-tankereket is, akkor úgy tűnik, szállítási kapacitás van, csak azt a keleti termelő mintha nem akarná kihasználni.
Ezt mutatja a július 5-én tartott éves határkapacitás-aukció is. Ekkor lehetett a következő gázévre (2021–22) határkapacitást lekötni, többek között keletről az EU felé. Hagyományosan az oroszok pontosan ezt az éves kapacitást vették meg, és ez volt a garancia arra, hogy a keleti gáz biztosan el fog jutni az EU-ba. Az idén először senki sem kötött le éves kapacitást a Yamal vezetékre a lengyel–német határon. Ugyanez történt az ukrán–román határon is. Mi itt az üzenet? „Nem kellenek a meglévő vezetékek, hiszen lesz másik, az Északi Áramlat 2. Ha nem készül el az idén sem? Ja, akkor nem megy annyi orosz gáz az EU-ba.”
A kereskedők persze azonnal pánikoltak:
hogy fog az orosz gáz az EU-ba eljutni, ha az oroszok nem kötöttek le éves kapacitást? A legfontosabb európai gázpiac (TTF) megugrott a hírre.
A magyar gázár is emelkedett, pedig az ukrán–magyar határon annyival jobb a helyzet, hogy ott az oroszoknak a stockholmi választottbírósági döntés értelmében 2024-ig tranzitkötelezettségük van (40 milliárd köbméter évente). De a havi orosz–ukrán kapacitás lekötésénél már itt is látható az új taktika: a havi garantált kapacitást lekötik, a megszakíthatót már nem. Mindezt egy olyan évben, amikor a magas szén-dioxid-árak miatt az európai gázos erőművek gyakorlatilag 0–24 órás üzemmódban működnek, és az európai gáztárolók, a magyart kivéve, alul-töltöttek. Egy racionális termelő a csillagok ilyen állása mellett termelne és szállítana mindent, „ami a csövön kifér”. De itt nem ez történik.
És itt kezdődik az alternatív értelmezés. Itt nem Oroszország–EU kölcsönös gázfüggésről van szó. Valójában a termelő próbálja szorongatni a felvevőpiacot azzal, hogy mesterséges hiányt gerjeszt: a fent már említett éves határkapacitásokat nem köti le, valamint a karbantartások időpontját megváltoztatja és/vagy az újraindítást kicsit késlelteti. A hatás nem marad el. Tavaly júliusban a gáz ára 10 euró alatt volt megawattóránként a magyar kereskedelmi ponton (MGP), idén ugyanez a gáz ugyanott több mint 36 euró megawattóránként. A földgáz alapanyag, és ez a 300 százalékos árrobbanás pont most gyűrűzik be a magyar elektromos piacra (tavaly júliusban 37 euró megawattóránként, idén 94 euró, és ez drágítja a magyar műtrágyát, vegyipari termelést stb.). A következményeket már mindenki érzi:
elszabadult az infláció. Sok mindennek lehet ezt a taktikát nevezni, csak kölcsönös gázfüggésnek nem.
Röviden összefoglalva:
az Északi Áramlat 2 nem csak egy tenger alatti gázvezeték. Ha valaki tényleg gázt szeretne szállítani keletről nyugatra, arra ott vannak a már meglévő csövek és az LNG-tankerek. De az Északi Áramlat 2 kapcsán mintha lenne egy rejtett menetrend, amely inkább szól függőségről, mint kölcsönösségről.
Már a 25. órában vagyunk. Ameddig ezt a cikket írtam, addig körülbelül 0,55 kilométer Északi Áramlat-csövet fektettek le, Ha marad ez a tempó, augusztusra kész lehet a vezeték. De még mindig nem késő gondolkodni: a használatbavételi engedélyezés és a kereskedelmi szabályozás kidolgozása során lesz lehetőség alternatív értelmezéseket figyelembe venni.
A termelő próbálja szorongatni a felvevőpiacot azzal, hogy mesterséges hiányt gerjeszt: az éves határkapacitásokat nem köti le, valamint a karbantartások időpontját megváltoztatja és/vagy kicsit késlelteti az újraindítást
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.