A Nemzetközi Valutalap számos kockázat mellett továbbra is optimista a globális gazdasági kilábalás kapcsán. Az IMF 2021 októberében publikálta legfontosabb nemzetközi jelentéseit, köztük a World Economic Outlook és a Global Financial Stability Report című kiadványokat. Noha a riportok számos kockázatra rámutatnak, legvalószínűbbnek tekintett forgatókönyvükben továbbra is pozitív gazdasági képet vetítenek előre.
A globális gazdasági kilábalás a pandémia okozta sokk után folytatódik, a világgazdaság tavalyi 3,1 százalékos visszaesése után 2021-ben 5,9 százalékkal, jövőre 4,9 százalékkal növekedhet. Az elkövetkező évek gazdasági teljesítménye kapcsán a legfontosabb kérdés a pandémia jövőbeli alakulása. Ezzel összefüggésben az IMF a vakcináció globális felgyorsításának és egyenletesebb elosztásának fontosságát hangsúlyozza. Míg a fejlett világban 60 százalékos az átlagos kétszeri átoltottság, addig az alacsony jövedelmű országok átlagában a kétszeri átoltottság csupán a társadalom 4 százalékára terjed ki. Mivel a vírus csak világszinten győzhető le, ezért az IMF hangsúlyozza a globális vakcinaelosztás javításának szükségességét.
A kilábalás ellenére erősödött a gazdasági divergencia a világ főbb régiói között. Ennek egyik jele az IMF szerint, hogy míg a fejlett országok együttes kibocsátása 2022-re visszatér a pandémia előtt előre jelzett trendhez, addig a feltörekvő és a fejlődő országcsoportok kibocsátása még 2024-ben is 5,5 százalékkal a korábban várt trendjük alatt maradhat. A divergencia másik kulcsfontosságú faktora a munkapiac, amelynek helyreállása folyamatos, azonban regionálisan egyenlőtlen. 2020-ban a ledolgozott munkaórák számának globális csökkenése 255 millió teljes állású munkahely elvesztésével volt azonos mértékű. A gazdaságpolitikai lépések miatt a foglalkoztatási szint gyorsan kezdett helyreállni, de 2021 őszén továbbra is a pandémia előtti szint alatt maradt. A fejlett országokban a foglalkoztatás csökkenése kisebb mértékű volt, míg a fejlődő és a feltörekvő régiók nagyobb munkapiaci visszaesést szenvedtek el. 2021-ben mind a fejlett, mind a feltörekvő térségben továbbra is több mint 6 százalékkal alacsonyabb a munkaerőpiaci részvétel, mint a pandémia előtt, így a munkapiaci kilábalás lassabb a reálgazdasági helyreállásnál.
Az alacsonyabb foglalkoztatás ellenére több tényező is hozzájárult az infláció emelkedéséhez. A legtöbb országban az infláció emelkedését a pandémia miatti keresleti-kínálati különbségek, a nyersanyagárak emelkedése, a válságkezelő gazdaságpolitikai lépések és a cserearányok alakulásának kombinációja okozta. Ezek közül is kiemeli a jelentés a kínálati korlátok erős inflációs hatását, ami egyes nyersanyagokra és félkész inputokra, továbbá a nemzetközi szállítással kapcsolatos korlátokra is kiterjed. Az IMF szerint 2022-re az áralakulást övező bizonytalanságok mellett is visszacsökken az infláció a pandémia előtti sávba a fejlett gazdaságokban.
A megjelenő stabilitási kockázatok összetettebbé teszik a gazdaságpolitikai válaszreakciókat. Az IMF jelentéseiben elismeri, hogy az egészségügyi kihívások, a pandémia okozta gazdasági sokk lefutása, az eltérő gazdaságpolitikai reakciók, az adósságszintek emelkedése, a pénzügyi eszközárak megnövekedett szintje és esetleges volatilitásuk, a kriptoeszközök piaci kapitalizációjának nagysága, a kínálati korlátok időbeli elhúzódása, a klímaváltozással összefüggő súlyosabb sokkok és a fokozódó geopolitikai feszültségek miatt növekedtek a gazdasági bizonytalanságok 2021-ben. Mindezek miatt a szokásos gazdaságpolitikai döntések komplexebbé váltak, és a döntéshozatal több tényező figyelembevételét teszi szükségessé.
Az IMF regionális megállapításai hazánkban különösen azért fontosak, mert Magyarország 2021-ben a közelébe kerül a fejlett gazdaságok közé való besorolásnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.