Számos iparágban régóta érvényesül az a tendencia, amelynek során a kínálat és a kiszolgálás a standardizált, minden vevőnek/ügyfélnek ugyanazt kínáló (one size fits all) hozzáállástól a személyre szabott, az egyéni igényeknek és választásoknak messzemenőkig teret adó szolgáltatás felé mozdul el. Henry Ford megoldása, amely szerint a vevő olyan színben kapja meg a gépkocsiját, amilyenben csak akarja, feltéve, ha feketében akarja, már az autógyártásban is rég a múlté. Mára nem ritka, hogy egy nagy teljesítményre optimalizált autógyárban egy évben mindössze csupán pár teljesen egyforma autó készül, a többi mind eltér egymástól valamiben. Manapság „egyedi” sportcipőt is rendelhetünk (az autókhoz hasonlóan persze sztenderd alkatrészekből), a nyaralásunk programjait vagy a bankszámláinkhoz tartozó szolgáltatásokat is egyénileg állíthatjuk össze.
A személyre szabott kiszolgálás természetesen nem csak nekünk jó – a gyártók, szolgáltatók általa tehetnek szert versenyelőnyre, ami a pénzügyi beszámolóik legalsó soraiban lesz tetten érhető.
A kevés kivétel egyike a gyógyszergyártás, amely mintha leragadt volna az ipar 3.0 keretei között: a gyártást automatizálták, viszont a polcokon, a gyógyszertárakban jószerével csak egyenmegoldásokat találunk egy-egy gyártótól. Ez egyrészt érthető, hiszen a gyógyszergyártók termékeinek minőségén emberéletek múlnak, ráadásul – részben ennek következtében – ezeknek a társaságoknak a lehető legapróbb részletekig szabályozott környezetben kell működniük, aminek alapja éppen a sztenderdizáció. A sztenderdizáció tehát pontosan ott vált meghatározóvá, ahol talán nincs személyesebb: az egyéni egészség területén. Gyártástechnológiai oldalról ugyanakkor adott a lehetőség, hogy az egészségünket is pontosan úgy óvjuk személyre szabott gyógyszerekkel, ahogy „egyéni” autót vagy szemüveget készíttethetünk.
Ez a lehetőség az egyedi tömeggyártást megvalósító ipar 4.0, ahol a beérkező adatokat akár valós időben feldolgozó rendszer gyárthatja, porciózhatja a névre szóló gyógyszermennyiségeket, vagy akár állíthat össze korábban jóváhagyott gyógyszerkészítményeket, és juttathatja el a digitalizált ellátási láncon keresztül – akár már aznap – abba a boltba, gyógyszertárba, amelyet a megrendelő a listán megjelölt. Többről lenne szó, mint „javuló ügyfélélményről”.
Hazánkban tavaly 177,7 millió doboznyi vényköteles gyógyszert váltott ki a lakosság.
Nem tudni, hogy mennyi fogyott valójában, és mennyi maradt meg a dobozokban, leveleken, fiolákban, de igen valószínű, hogy sok kifizetett, de fel nem használt gyógyszer veszendőbe ment. Ennek egy részét, a lejárt gyógyszereket szerencsére mind többen profin kezelik, és veszélyes hulladékként nem a szemétbe dobják, hanem leadják a gyűjtőpontokon. Amint arról a Világgazdaság pár napja beszámolt, tavaly 341 tonna gyógyszerhulladék gyűlt össze a patikákban, a drogériákban és a benzinkutakon kihelyezett gyűjtőkben. Ennek a hulladéknak csak az összegyűjtése több mint 200 millió forintba került, és akkor a biztonságos megsemmisítésről még nem is szóltunk.
A személyre szabott gyógyszerkészítés, -csomagolás elterjedésével kevesebb értékes gyógyszeralapanyag menne kárba, az aggregált adatoknak köszönhetően pedig jobb igény-előrejelzéssel, kedvezőbb termelési mutatókkal működhetne az iparág – ráadásul közben a gyógyszerfogyasztók is „egyéni bánásmódban” részesülnének.
Az ipar 4.0 technológiái, amelyek jó néhány iparágban már a mindennapok bevált gyakorlatát jelentik, a gyógyszergyártásban is alkalmazhatók. A demográfiai változások, a társadalom öregedése következtében a gyógyszerek iránti kereslet tovább fog növekedni, párhuzamosan a személyre szabott szolgáltatások egyre szélesebb körű elterjedésével. A gyógyszeripar mindkét kihívásnak képes megfelelni, a legszigorúbb minőségi előírásoknak eleget tevő gyártás még ezen a területen sem zárja ki az egyedi igények kielégítését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.