A konferencia hivatalos oldala szerint 33 449 regisztrált résztvevő van ma Egyiptomban (ezek közül csak 21 magyar, köztük egy volt miniszter, egy volt államfő és a kairói nagykövetség sofőrje). A résztvevők teljes listája 1739 A4-es oldal – van népes orosz és ukrán delegáció is. Persze, „egységben az erő”, de vajon mit tud ennyi szakember és döntéshozó tizenkét nap alatt tenni a globális felmelegedés ellen?
A COP hosszú története siralmas olvasmány. Harmincezer „döntéshozó” utazik körbe a világon minden évben azért, hogy újabb és újabb célokat tűzzenek ki, amelyből semmit vagy csak nagyon keveset tudnak megvalósítani. A leglátványosabb bukás a 2015-ös, párizsi COP21 volt. Az akkori francia elnök más politikusokkal kéz a kézben (szó szerint) táncolt a párizsi egyezmény elfogadása után. Majd két évvel később, a kitűzött célokból a (legfontosabb: átlagos globális felmelegedést két fok alatt tartani) semmit sem teljesítve, felállt, és hátrahagyta a munkát az utódjának. A legtöbb vitát kiváltó COP-megállapodás a kiotói protokoll (COP3, 1997) volt. A 2005-től próbaüzemben induló európai kibocsátási kereskedelmi rendszer (EUA) első fázisa (egyebek között) pontosan abba bukott bele, hogy a kiotói protokoll alapján fiktív kvótákat lehetett Európában elszámolni. Az úgynevezett Joint Implementation Agreement alapján kiállított, mesebeli fejlesztésekből származó kvótákon néhány spekuláns euró milliókat keresett. Itt már csak a képzelőerő volt a határ: a londoni kereskedők indiai cukornád-feldolgozóból származó, szén-dioxid-kibocsátást csökkentő kvótákba fektettek, majd kiderült, hogy még a cukornádültetvény sem létezett, a pénz pedig két-három átutalás után egyszerűen eltűnt.
A tavaly elkezdődött negyedik európai kereskedelmi időszak (2021–2030) előtt az EU a fenti visszaéléseket megszüntette. A reform annyira jól sikerült, hogy a hedge fundok és más manipulánsok megtalálták az európai kibocsátási rendszert mint ideális befektetési eszközt. A legfontosabb felismerés 2021-ben pont az volt, hogy ha a kiotói protokollra hivatkozva már nem lehet felhígítani az európai szén-dioxid-kereskedelmi rendszert, akkor az Európában kereskedett EU Allowance-ek mennyisége egy zárt szám lesz (kívülről már nem lehet fiktív kvótákat becsempészni). Ezt a számot ráadásul az EU minden év tavaszán megadja, valamint kötelezettséget vállalt arra, hogy a forgalomban lévő kvóták számát évente, egy előre megadott menetrend szerint csökkenti. A Covid miatti újrakezdés miatt egyébként is extra sok pénzt kezelő hedge fundok és pénzügyi befektetők ekkor (2021. második negyedév) kezdték el az európai szén-dioxid-kvótákat felvásárolni: rájöttek, hogy itt van egy kínálati oldalról erősen hiányos pénzügyi termék, amely ráadásul tőzsdéken kereskedik (nincs fizetési kockázat), ahol a keresleti oldal a legrosszabb esetben is állandó, de inkább csak növekedni fog (például a polgári repülés bekerül az EU Emission Tradingjébe).
Így már teljesen logikus miért háromszorozódott meg a kvóta ára 2021 január (tonnánként mintegy 30 euró) és 2022 január vége (tonnánként mintegy 96 euró) között.
Ahogy a hedge fundok és egyéb pénzügyi befektetők egyre agresszívebben vették a szén-dioxid-kvótát, úgy ment fel az elektromos áram ára az európai piacokon. Ez a soha meg nem álló drágulás már a szörnyű ukrán háború előtt beindult pontosan az egyik korábbi COP-on hozott hibás döntések miatt.
Ezért is fontos, hogy milyen döntéseket, illetve ajánlásokat tud most az – a Vác város méretű – egyiptomi konferencia elfogadni. A nagy globális ambíciókból és a repülő cirkuszból mára már elég volt. Elfogadhatatlan, hogy az idei konferencia egyik fő témája még mindig az, hogyan lehetne a 2015-ben elfogadott párizsi egyezmény végrehajtását megkezdeni. A 194 aláíró országból 29 szigorította a globális felmelegedés megelőzésére vonatkozó nemzeti előírásokat az elmúlt hét év alatt. Mit csinált eddig a többi 165 ország? Konkrét, az európai energiafogyasztókra figyelő, gyorsan végrehajtható lépésekre van szükség, ha 2050-re tényleg karbonsemleges Európát szeretnénk építeni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.