BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
jogszabálytervezet

Fenntarthatóbbá tenné a hazai vállalatokat egy új ESG jogszabálytervezet

Magyarország az uniós országok közül első körben tervezi átültetni az EU Fenntarthatósági Irányelvének és Taxonómia Rendeletének követelményeit a magyar jogrendszerbe. A nemrég az Országgyűlés elé beterjesztett törvénymódosítási javaslat értelmében az érintett piaci szereplőknek környezeti, társadalmi és vállalatirányítási, vagyis ESG szempontból át kell világítaniuk tevékenységüket.
Szerző képe
Dr. Orosz Dániel, ügyvéd és Dr. Halász Gergő
ügyvédjelölt, Baker McKenzie
2023.12.11., hétfő 11:00

Hamarosan dönthet az Országgyűlés a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló törvényjavaslatról. Magyarország az elsők között készül átültetni az uniós ESG követelményeket nemzeti jogába, olyannyira, hogy például a szomszédos Ausztriában még bele sem kezdtek a vonatkozó jogszabálytervezet előkészítésébe. A tervezett hazai jogszabály – a német Beszállítói Törvényhez hasonlóan – az ESG rendelkezések hatálya alá tartozó vállalkozások számára kötelezettséget írna elő, hogy átfogó ESG szempontú kockázatfelmérést végezzenek az ellátási láncukra vonatkozóan, ennek érdekében pedig ehhez igazodó rendszert és stratégiát alakítsanak ki.

Azon vállalkozásoknak, amelyek elmulasztják az ESG rendelkezéseknek való megfelelést, a hatósági bírság mellett várhatóan azzal az üzleti kockázattal kell számolniuk, hogy eleshetnek a közbeszerzés útján elnyerhető ügyletektől, illetve bizonyos támogatási és kedvező finanszírozási forrásoktól.

Számos vállalat érintett 

A törvényjavaslat hatálya kiterjed a magyarországi székhelyű, közérdeklődésre számot tartó, gazdálkodónak minősülő kis- és középvállalkozásokra, illetve nagyvállalkozásokra. Emellett azokat az egyéb nagyvállalkozásokat is érinti, ahol az előző üzleti évben a meghatározott három mutatóérték közül bármelyik kettő meghaladja a megadott határértéket, vagyis a mérlegfőösszeg a tízmilliárd forintot; az éves nettó árbevétel a húszmilliárd forintot; az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma a pedig a 250 főt. Ez utóbbi érték a közérdeklődésre számot tartó nagyvállalatok esetében 500 fő. 

Multi-tasking,Businessman,Working,In,The,Office.,He,Is,Using,Touchpad
Multi-tasking businessman working in the office. He is using touchpad while reading an e-mail on laptop and taking notes on the paper.
esg, iroda, office, laptop, man, férfi, olvas, papír, üzlet
Fotó: Shutterstock

A törvényjavaslat hatályának megszabása a Fenntarthatósági Irányelvben és a magyar Számviteli Törvényben foglaltakkal áll összhangban. Ennek megfelelően a jövőbeli szabályozás számos nagyvállalatot érint, mint pl. a hipermarket láncok, autógyártók, telekommunikációs cégek, építőipari vagy energetikai cégek. Ezek a nagyvállalkozások ugyan eddig is alkalmaztak különböző szempontrendszerek szerint kialakított belső szűrőket a beszállítóik átvizsgálására a kiválasztási procedúrák során, a törvényjavaslat elfogadását követően ugyanakkor sokkal fajsúlyosabban kell beépíteniük az átvizsgálási rendszerükbe az ESG szempontokat, valamint át kell értékelniük az átvizsgálásához használt információs források és adatbázisok körét és jelentőségét. Valamennyi gazdasági szereplőknek mérlegelnie kell, hogy milyen módon tud igazodni az új szabályozási és technológiai környezethez, és hogyan tudja biztosítani a működése átalakulásához szükséges szakmai és pénzügyi forrást.

Feltűnnek az ESG kulcsszereplői 

Kormányzati oldalról a Gazdaságfejlesztési Miniszter irányítja az ESG kötelezettségekkel kapcsolatos szakmai és koordinációs feladatokat. 

A kkv-k ESG célú támogatási programjai az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságon keresztül valósulnak meg. 

A Törvényjavaslat alapján a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága kerül kijelölésre, mint „ESG hatóság”, amely felügyelné az ESG jogszabályoknak való megfelelést. A nem pénzügyi beszámolókat auditáló ESG tanúsítók akkreditálását és nyilvántartásba vételét is az ESG hatóság végzi. Az ESG minősítők a törvényjavaslat hatálya alá tartozó vállalatokat fogják minősíteni ESG megfelelőség és előrehaladás szempontjából a benyújtott ESG beszámoló és további közhiteles adatbázisokból és nyilvános forrásokból hozzáférhető vállalati adatok alapján. A jelenlegi rendelkezésekből úgy tűnik, hogy az ESG minősítők lényegében kvázi minősítő hatóság szerepét fogják betölteni a minősítési eljárás során.

Kérdéses, hogy az ESG minősítéssel kapcsolatban milyen minősítési kategóriák kerülnek majd kialakításra és milyen szempontok szerint, illetve az egyes minősítési kategóriákba való besorolásnak milyen következményei és hatásai lesznek az egyes vállalkozások működésére nézve. Érdemes ugyanakkor a vállalkozásoknak azon is elgondolkodni, hogy az egyes befektetők, illetve pénzügyi intézmények a finanszírozás, vagy az ajánlatkérők a közbeszerzések során milyen módon fogják a jövőben figyelembe venni a vállalkozások ESG minősítését.

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.