A Föld lakossága a jelenlegi 7,6 milliárdról 2050-re a prognózisok szerint 9 milliárdra nő. Sokan úgy vélik, bolygónk ennyi embert már nem lesz képes eltartani. Az optimisták azonban azt mondják, hogy ha a mezőgazdaság – és a legtágabb értelemben vett élelmiszeripar – kihasználja a technológiai fejlődés kínálta lehetőségeket, akkor megfelelhet az évezred talán legnagyobb kihívásának. A bizakodást számos jó gyakorlat, útmutató példa táplálja.
Ilyen egyebek között a vertical farming, a nagyvárosokban alkalmazható, zárt térben, több szinten működő növénytermesztési módszer, amelynek egyik úttörője az AeroFarms. A társaság, amely magát adatalapon működő mezőgazdasági cégként határozza meg, számos forradalminak tűnő újítást tudott átültetni a gyakorlatba. A gyökerek újrahasznosítható műanyag talajból nyerik a tápanyagot – ami 95 százalékkal csökkenti a szükséges öntözővíz mennyiségét –, a napfény helyett pedig a növények számára legmegfelelőbb hullámhosszú spektrumintervallumot használják, jelentősen csökkentve az energiafelhasználást.
Kisebb a szállítási költség is, hiszen nem sok száz vagy ezer kilométerről kell a városokba eljuttatni a terményeket. Ám nem kell messzire menni, hiszen példát találhatunk idehaza is:
a veresegyházi Veres Paradicsom Kft. mesterségesen megvilágított üvegházaiban, organikus kókuszrost paplanban, több méter magasan termesztik a paradicsomot.
Az okos-mezőgazdaság nem csupán az ilyen, már-már sci-fibe illő példákban jelenik meg. Az IT olyan vívmányai, mint az IoT, a big data, mesterséges intelligencia, a hagyományos gazdálkodásban is egyre nagyobb teret nyernek. A szenzorok révén a gazdák valós idejű képet kapnak a termésről, és a big data elemzés azt is lehetővé teszi, hogy a gazdálkodók az adott termőföldre vonatkozó javaslatokat kaphassanak (például arra, hogy melyik növény termesztése a leghatékonyabb, leginkább megtérülő). A talaj és a vetési mintázatok elemzésével optimalizálható az öntözés.
Már készen állnak a megoldások arra, hogy permetezni se kelljen. A betegséget terjesztő kártevők természetes ellenségét drónokkal a helyszínen tudják szabadon engedni, tehát csak ott és akkor kell bevetni a biológiai védekezést, ahol valóban szükséges.
A geográfiai információkat szolgáltató cégek már észrevették a mezőgazdaságban rejlő lehetőségeket. A piac egyik szereplője, a belga Luciad – amelynek megrendelései 70 százalékban a védelmi iparágból származnak – az SAP-vel közösen farmereknek fejlesztett ki egy alkalmazást. A talajelemzést, a légköri adatokat és az időjárás-előrejelzéseket egyaránt feldolgozó megoldás nem csupán a termesztés optimalizálásában segíti a nagyobb területen gazdálkodókat, hanem a kapcsolódó munkafolyamatok kezelésében is.
A technológia a munkaerőhiánnyal szintén küzdő állattenyésztést is támogatja. A drónok hatékonyan képesek egy helyre terelni és egyben tartani az állományt, az elkóborló jószágokat pedig a nyakörvükbe szerelt riasztó segítségével lehet visszatéríteni a kijelölt legelőre. A csirkefarmokon az állatok megbetegedése olyan mesterséges intelligenciát alkalmazó megoldással ismerhető fel idejében, amely azt figyeli, mikor változik meg a hangjuk, mikor igyekeznek egymáshoz közelebb kerülni, ezek ugyanis a betegség kialakulására utaló jelek.
Az említett példák, úgy vélem, egyértelműen mutatják, hogy a digitális átalakulás a mezőgazdaságban is a jelent és a jövőt formáló tényező. Ezt szerencsére a hazai döntéshozók is világosan látják:
a Digitális jólét programnak része a Digitális agrár stratégia, amely „minden releváns területen hozzá kíván járulni ahhoz, hogy a magyar mezőgazdaság minél felkészültebb legyen az egyre gyorsuló és elkerülhetetlen digitális átalakulásra”.
Az informatika a mezőgazdaság előtt is új horizontokat nyit meg, és kulcsszerepet játszhat abban, hogy a szó szoros értelmében létfontosságú ágazat hatékonyabban és – ami legalább olyan fontos – környezetkímélőbben legyen képes megfelelni az előttünk álló időszak kihívásainak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.