BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A vezetői poszt bánhatja

A jövőben akár két évre is elbúcsúzhat a vezetői posztjától az a döntéshozó tisztségviselő, akinek a cégét kartellezés miatt jogerősen megbírságolják. Legalábbis ezt javasolja a Gazdasági Versenyhivatal a kártékony jogsértő szövetkezések elleni eredményesebb fellépés érdekében – tudta meg a Világgazdaság. Információink szerint a növekvő szigorral egyidejűleg bizonyos engedményeket is nyújtana a versenyhatóság a titkos megállapodást feljelentő és a feltárásban segédkező kartelltagnak. Ezért módosítaná a versenytörvényt és a társasági törvényt.

A versenyhatóság tervei – a kartellezők 2005 őszén bevezetett büntetőjogi felelősségét meghagyván – ezúttal a jogsértő cégek vezető tisztségviselőinek személyes társasági jogi szankcionálására irányulnak. A hivatal álláspontja: a versenykorlátozó magatartás miatt nemcsak a gazdasági társaságnak, hanem annak a döntéshozónak a felelőssége is fennáll, aki az elkövetés időszakában vezető pozíciót töltött be a cégnél. Az érintett ugyanis a vállalat ügyvezetését az ilyen tisztet betöltő személyektől általában elvárható gondossággal köteles ellátni. A cég jogszabálysértéséért pedig objektív felelősséggel tartozik. Erre figyelemmel rögzítené a GVH a társasági törvényben, hogy ha egy vállalatot kartellezés miatt bírsággal sújtanak, úgy az ezt megállapító határozat jogerőre emelkedésétől számított két évig nem tölthet be vezető tisztséget semmilyen gazdasági társaságban az a személy, aki a jogsértéssel érintett időszakban az elmarasztalt cégnél vezetőként tevékenykedett. A Világgazdaság úgy tudja, hogy a javaslatot elfogadhatónak tartanák az igazságügyi tárcánál is.

Ugyanakkor engedne is a gyeplőn a GVH. Ismeretes: engedékenységi politikája mögött az a meggondolás áll, hogy a kartellek könnyebben feltárhatók, ha az ügy tisztázásában segédkező tagokat – közreműködésük mértékétől függően – részben vagy teljességgel mentesítik a bírság alól. Míg ez a kőkemény jogsértő megállapodások felderítésének eszköze bevált az unióban vagy a tengerentúlon, addig nálunk évente legfeljebb egy-két engedékenységi eset akad. A versenyhatóság meglátása szerint azért is, mert hiába mentesül az önmagát és a többi kartelltagot feljelentő, a jogsértés felgöngyölítésében aktívan részt vevő vállalkozás a bírság alól, a kártérítési perben elverhetik rajta a port. A per versenyhatósági felmentése ellenére megindítható ellene, függetlenül attól, hogy társai közben megkérdőjelezik az őket elmarasztaló GVH-határozatot a bíróság előtt. Ráadásul – mivel a károkozók felelőssége egyetemleges – adott esetben a többi kartelltag helyett is fizethet. Ezért a hivatal mentesítené őt az egyetemleges felelősség alól, és csak felróhatósága arányában kellene a jóvátételt állnia. A javaslat része az is, hogy az engedékenységben részesülő kartelltag ellen indított kártérítési pert függeszszék fel mindaddig, amíg társai a GVH-határozat ellen hadakoznak a bíróság előtt, és vitájuk jogerősen le nem zárul.

A hivatalban érdeklődésünkre annyit közöltek: egyelőre folynak a tervezet előkészületei, még nem tudni, mikor kerülhet egyeztetésre, illetve előterjesztésre.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.