A házigazda, Jean-Louis Borloo nehéz tárgyalásokra számít, amelyeken az egymásétól – esetenként lényegesen – eltérő energiatermelő adottságokkal és ipari struktúrával rendelkező 27 tagállamnak kellene egyezségre jutnia. Az alap-célokat az EU már tavaly meghatározta: 2020-ig összesen 20 százalékkal kell csökkenteni az üvegház-gázok kibocsátását, az 1990-es szinthez képest.
Abban a reményben, hogy a terveket követi a többi fejlett ipari állam kormánya, a tagállamok készségüket fejezték ki a károsanyag-emisszió akár 30 százalékos visszafogására is, az adott időn belül. A tavalyi nagy vállalás részeként a 27-ek elhatározták, hogy a következő évtized végéig 20 százalékra emelik a megújuló energiaforrások arányát a fogyasztásukon belül.
A 10 százalékos bioüzemanyag-hányad elérését azonban utóbb számos bírálat érte, mert a közvélemény részint termőföldek ilyen célú igénybevételét okolja az élelmiszerárak drámai emelkedéséért, és a világ számos térségében jelentkező ellátási problémákért. A tagállamok közötti egyeztetéseket nehezítik az egyes országok energiagazdálkodásában meglévő eltérések.
A keleti tagállamok egy része igyekszik a széntermelésre alapozni, mások nagymértékben rá vannak utalva az orosz energiaszállításokra, megint továbbiak még a Szovjetunió idejében épített atomerőműveket próbálnak meg a lehető leghosszabb ideig működtetni.
A megvitatott kérdéskör szorosan összefügg az egész olajipari és villamos-energetikai komplexummal, emiatt pénteken és szombaton – részben egyidejűleg a környezetvédelmi miniszterekkel – az energiaügyekben illetékes miniszterek is tanácskozást tartanak Párizsban. A gyors előrehaladás roppant sürgős lenne, mert decemberben az ENSZ égisze alatt lesz egy éghajlatvédelemmel foglalkozó tanácskozás, amelyen az EU-nak egyeztetett és számos konkrétumot tartalmazó állásponttal kellene megjelennie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.