A Bangladeshez közel eső térségekben a falvak nincstelenjei között azonban olyan nagy mértékű az elégedetlenség, hogy a megmozdulások tömeges követésre kell számítani. A Financial Times idéz ottani emberi jogi aktivistákat, akik szerint a lázongás idővel átterjedhet más államokra, és a nagyvárosi proletariátusra, megrendítve akár Mumbai (Bombay) vagy Delhi közbiztonságát. A négy államban immár fegyveres összecsapásokba torkollik a nyugtalanság, amelynek ideológiai alapját az ott érzékelt társadalmi igazságtalanság képezi. Helyben ezt úgy fogalmazzák meg, hogy óriásiak a vagyoni-jövedelmi különbségek, emellett a térségben kibányászott nyersanyagok (például réz- és vasérc) bevételeiből a lakosságnak semmit sem juttatnak vissza. Az erőszak legutóbbi hulláma során a maoisták több embert megöltek, közöttük egy helyi politikust, megtámadtak rendőrőrsöt és vasútvonalat robbantottak. Korábban rendőröket öltek meg, és robbanóanyagot zsákmányoltak. Az atrocitásokra válaszolva anti-maoista különítmények jelentek meg a térségben, akik gyilkoltak, fosztogattak és házakat gyújtottak fel.
Ez utóbbi akciókat elítélte a Human Rights Watch indiai szervezete, amely azzal vádolja kormányt, hogy bátorítja, és fegyverekkel látja el a halálbrigádokat, amit azonban Új-Delhi tagad. A súlyosbodó helyzet megvitatására a szövetségi kormány belügyminiszterével kezdtek tárgyalásokat a lázadás által érintett államok biztonsági szakemberei. India önmagát a fejlődő világ demokratikus mintaállamának szeretné láttatni, mint azonban televíziós magazinműsorok nagy számban beszámolnak róla, a társadalmat súlyosan megosztó kasztrendszert csak papíron sikerült eltörölni, a legalsóbb kategóriába sorolt „érinthetetlenek” továbbra hátrányos megkülönböztetésnek vannak kitéve.
Az évtizedekig halogatott, de utóbb mégis szabadjára engedett piacgazdasági átmenet ugyan képes volt jelentős rétegek anyagi helyzetén javítani, a lakosság nagy tömegeit azonban – főleg vidéken – változatlanul fogva tartja a korábbi elmaradottság. További potenciális – eddig azonban sikeresen elfojtott – konfliktusforrást jelent az országban élő nagy számú, és gyorsan szaporodó muzulmán lakosság: Indiát (Indonézia után) a világ második legnépesebb iszlám államának tekintik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.