Hozzátette: az élelmiszerek áfájának 20-ról 5 százalékra mérséklése 260,5 milliárd, ugyanez a távhő esetében 28 milliárd forint kieséssel járna, a benzin jövedéki adójának csökkentése, az áfahatás figyelembe vételével pedig 33,4 milliárd forintos tételt képvisel. Ez a 322 milliárd forintos összeg nagyjából megfelel a családi pótlék vagy a gyógyszertámogatás éves mértékének.
Veres János kijelentette: nem származnak jelentős költségvetési bevételi többletek a magas üzemanyagárakból. A jövedéki adó terén – fix tétel lévén – a magas árból semmilyen terven kívüli bevétel nem származik, és a „plusz” mértéke az áfa terén is igen szerény. Az összes adóhatás az első négy hónapban mintegy két milliárd forintos többlet körül alakult – tette hozzá a pénzügyminiszter. Az élelmiszerek esetében ilyen pontos kimutatás nincs, ám az áfa terén közel hat milliárd forintos többletet valószínűsít a pénzügyi tárca a megnövekedett élelmiszerárakból. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor más területeken sor kerülhet a fogyasztás visszafogására, ami mérsékelheti ez előbbi többletet.
Az EU-s szabályok nem kezeli külön az alapvető és az egyéb élelmiszereket, az unió irányelve szerint tehát az áfacsökkentés csak egységesen valósulhat meg, valamennyi élelmiszer felölelésével. Nincs mód az alapvető élelmiszerek 20-ról 5 százalékra csökkentésére, kivéve, ha valamennyi élelmiszer az alacsonyabb kulcs hatálya alá kerül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.