A korrupció mértéke igen nehezen mérhető, mivel az érintettek mindent megtesznek a jelenség palástolása érdekében. A Figyelő a Corvinus Egyetem Szociológiai és Társadalompolitikai Intézetének kutatásába ad betekintést. Ennek során tíz mélyinterjú készült a legnagyobb árbevételű hazai cégek vezetőivel, az eredményekből pedig kvantitatív elemzés készült. Emellett a kutatás magába foglalja nyolc nyomtatott és online napi-, valamint hetilap 2006-2007. között keletkező adatait.
A Corvinus Egyetem kutatói által megkérdezett tíz nagyvállalati vezető közül hatan állították, hogy az üzleti- és az önkormányzati szféra közötti korrupció nagyobb arányú, mint az üzleti szektoron belül. A közszférán belüli korrupciót a menedzserek közül többen a pártfinanszírozás burkolt módjának tekintik. A korrupció mértékét nehezen számszerűsítették a megkérdezettek. Az üzleti életen belüli korrupciót tízes skálán hármasra, illetve négyesre, az önkormányzatit hetesre, illetve nyolcasra-kilencesre értékelte két vezető. A megkérdezett vezérigazgatók szerint a korrupció az építőiparban a legelterjedtebb, de említésre került az energiaszektor és az informatika is.
A módszerek tekintetében a készpénzzel megtöltött táska továbbra is népszerű. A vezetők elmondása szerint a korrumpálásra szánt, külföldi bankszámlán elhelyezett pénzt küldönc szokta a célba juttatni. Előfordul, hogy a pénzzel a szállítónak egy iroda előterében kell ülnie, amíg az üzletfelek meg nem bizonyosodtak arról, hogy nála van az összeg. Ez esetben a táskában az önkormányzat által fizetett vételárnövekmény volt, amely így az ingatlanvásárlás után így jutott vissza az önkormányzat megfelelő embereihez. A cégvezetők tapasztalatai szerint gyakran előfordul az is, hogy egy vállalkozás megkeresi az önkormányzatot azzal: finanszírozná az EU-s pályázathoz szükséges önrészt, ha cserébe megkapja a megbízást. Mint a lap által megkérdezett vezetők elmondták, kétfajta polgármester létezik: az egyik önmagának, a másik a településének lop.
A kutatásba bevont lapok 2006. és 2007. között százhét korrupciógyanús esettel foglalkoztak. A korrupció résztvevőinek többsége magas társadalmi státusú volt, az elemzett esetek háromnegyedében megállapítható volt a tranzakció helye. Eszerint a korrupciós listát Budapest vezeti a korrupció pedig egyértelműen a városokra jellemző. Az esetek felénél a korrupcióban résztvevő egyik szereplő országos hatáskörű szervezete vagy minisztérium, de gyakran szerepel az ügyek kapcsán a rendőrség is. Az elemzés szerint a megvesztegetések többsége kétszemélyes tranzakció
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.