BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Év végéig 236 forint alatti átlagos euróárfolyammal számol az Ecostat

A jövő év első hónapjában a 12 hónapra vetített infláció várhatóan 5,3 százalékos lesz - közölte Mikroszkóp című kiadványában az Ecostat kutatóintézet hétfőn.

 Ugyanebben az időszakban a termelői árak szintje 2,8 százalékkal haladhatja meg az előző év azonos időszakit. Az Ecostat kutatói szerint a termelői árak mérsékelt növekedése részben az erős forinttal, részben pedig a 2008. januári magas bázissal magyarázható.

A kutatóintézet az év utolsó négy hónapjára 235,7 forintos euró árfolyammal számol, amelyen belül szeptemberben 238 forintos, decemberben 234 forintos euró árfolyam várható, s a jövő januári prognózis is 234 forint/euró. Az utolsó négy hónapra 159,9 forintos átlagos dollár árfolyamot vár az Ecostat, szeptemberre 161,4 forintos dollár árfolyamot prognosztizál, decemberre pedig 158,7 forintos árfolyamot, s ezzel az árfolyammal kezdődhet 2009. is.

A konjunktúra jelentésben decemberre 25 bázispontos jegybanki alapkamat csökkentéssel számol az Ecostat, így az év végi kamat 8,25 százalék lesz. A három hónapos diszkont kincstárjegynél folyamatosan csökkenő hozamot vár az intézet: a szeptemberi 8,70 százalékos hozam decemberre 8,40-re, januárra 8,35 százalékra változik - áll a Mikroszkóp jelentésben. Az ipari termelés júniusi, szezonálisan és munkanap korrekcióval kiigazított, havi 1,6 százalékos és éves 0,3 százalékos visszaesése után az Ecostat azt várja, hogy a következő hónapokban az ipari termelés tovább csökkenhet, majd fokozatosan visszatérhet a korábbi növekedési pályára, a jövő év januárjában a 12 havi index 1,1 százalékkal bővülhet.

A kiskereskedelmi forgalomban csak az év végére prognosztizál növekedést az Ecostat, miután a kiskereskedelmi forgalom volumene 2008. júniusában - naptárhatással kiigazítva - 1,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi szinttől. A költségvetési folyamatok elemzése után az Ecostat közli: 2008-ban a központi költségvetés 1.014,6 milliárd forint hiánnyal zár 8.153,5 milliárdos bevétel, illetve 9.168,1 milliárdos kiadás mellett. Az intézet által prognosztizált deficit kisebb a Pénzügyminisztérium által augusztusban becsült 1.031,8 milliárd forintos összegnél.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.