A Világgazdasági Fórum most tette közé versenyképességi rangsorát, illetve a 2008-2009-re vonatkozó Globális Versenyképességi Jelentését. Magyarország számára korántsem kedvező a kép.
A világ legversenyképesebb gazdaságaiban nemigen volt változás most sem: az Egyesült Államok, Svájc, az észak-európai államok, majd néhány délkelet-ázsiai és nyugat-európai ország szerepel az élbolyban. Tavalyhoz képest jelentősebb változások inkább a ranglétra 25. helyétől lefelé vannak: előretörtek egyrészt a nagyobb felzárkózó gazdaságok (Kína, Oroszország, Brazília), másrészt az Öböl-menti arab országok (mindenekelőtt Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emirátusok) is. A lista középső harmadában található országok közül jelentősen javította versenyképességét több délkelet-európai állam (Románia, Bulgária, Szerbia, Macedónia, de különösen a 82. helyről a 65-re előretörő Montenegró), illetve a fekete-afrikai csodaország, Botswana is. A leggyengébb versenyképességű gazdaságok továbbra is a világ legszegényebb országai: néhány latin-amerikai, közép-ázsiai ország, valamint a Szaharától délre fekvő afrikai országok döntő többsége zárja a versenyképességi ranglétrát.
A visegrádi országok pozíciója az elmúlt egy év során stagnált, illetve kismértékben romlott 2007-hez képest: Csehország, Szlovákia és Lengyelország a 33-53. helyet foglalják el a világ versenyképességi hierarchiájában. Magyarország helyezése ugyanakkor lényegesen rosszabb: tavalyhoz képest 15 helyezést rontva, jelenleg a 62.-ek vagyunk a rangsorban, és az Európai Unió tagállamai közül csupán Görögországot, Romániát és Bulgáriát előzzük meg.
A nemzetközi összehasonlításban kedvezőtlen magyar versenyképességi pozíció okai összetettek. Magyarország hasonló versenyképességi problémákkal küszködik, mint a közép-európai országok többsége: a közbizalom súlyos hiánya, a politikai döntéshozók rendkívül negatív megítélése, illetve a korrupció kiterjedtsége általában jellemző a visegrádi régióra. A rosszabb magyar helyezés ugyanakkor néhány speciális tényezővel is magyarázható: miközben az adózási szabályok a kelet-európai országok többségében versenyelőnynek minősülnek, nálunk kifejezett versenyhátrányként jelentkeznek. Ráadásul ezzel párhuzamosan a közszolgáltatások minőségének, illetve az oktatás-képzésnek vagy a szociálpolitika esélyegyenlőtlenség-csökkentő hatásának megítélése is szignifikánsan rosszabb Magyarországon a visegrádi átlagnál.
Technika és módszertan
A jelentés a világ 134 országának versenyképességét vizsgálja, részben hagyományos makrogazdasági és társadalomstatisztikai mutatók, részben egy valamennyi országban standardizált módszertan szerint végzett felmérés alapján. A felmérés és az elemzés módszertanát a világ vezető közgazdászai dolgozták ki, Xavier Sala-i-Martin, a Columbia Egyetem professzora vezetésével, többek között Klaus Schwab, a Világgazdasági Fórum alapítójának részvételével. Az eredmények a Globális Versenyképességi Index pontszámaiban összegződnek, 1-7-ig terjedő skálán; ez alapján alakul ki az egyes országok versenyképességi rangsora. A hazai felmérést készítő KOPINT-TÁRKI, a Világgazdasági Fórum magyarországi partnerintézete szerint a világ országai, illetve Magyarország szempontjából a releváns versenyképességi folyamatok az alábbiakban összegezhetők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.