Jövőre alacsonyabb növekedés mellett is csökkenteni kell az államháztartási deficit mértékét, a korábbi 3,2 százalék helyett a kormány immár 2,6 százalékos GDP-arányos hiánnyal számol – fogalmazott kedden, a nyilvános ötpári egyeztetés elején Gyurcsány Ferenc kormányfő. A stabilizáció érdekében a kormány a közszférában jövőre visszatartaná a 13. havi juttatásokat és prémiumokat, és visszafognák a kormányzati kommunikációs költéseket is - az ország számára fontos, ezekben a hónapokban meghozandó döntéseket érintő kérdések kivételével. A takarékoskodás része, hogy a közszférában a kormány nem vállal kötelezettséget a 13. havi bér kifizetésére, és a 13. havi nyugdíjat csak azok kapják meg, akik elérik az öregségi korhatárt. A kormány emellett 80 ezer forintban maximálná a 13. havi időskori járandóság mértékét.
Magyarország az EU-val és az IMF-fel valóban megállapodásokat kíván kötni – erősítette meg a kormányfő. Hozzátette: a kormánynak ezzel az a célja, hogy még a legsúlyosabb pénzügyi válság közepette se fenyegessen minket az államcsőd veszélye, vagyis ne álljon elő olyan helyzet, amelyben az állam nem tud eleget tenni fizetési kötelezettségeinek. Megjegyezte: az utóbbi hetekben voltak olyan napok, amikor nem lehetett eladni a magyar állampapírokat, vagyis szűkülnek az állami finanszírozási lehetőségek. Gyurcsány Ferenc ugyanakkor leszögezte: sem az IMF-nek, sem az EU-nak nem volt különleges feltétele a hazánknak folyósítandó támogatás folyósítása fejében. Ezek a szervezetek csupán két feltételt fogalmaztak meg: az egyik az, hogy a magyar állam nem vállalhat további fizetési kötelezettségeket, a másik pedig az, hogy az adómódosításokat csak akkor lehet végrehajtani, ha azok nem érintik az adóbevételek nettó pozícióját.
A jelenlegi helyzetben szükség van arra, hogy Magyarországon megszülessen egy stabilizációs és növekedési megállapodás az országgyűlési pártok és a társadalmi partnerek bevonásával. Ennek része egy stabilizációs és adóreform alap életre hívása, valamint annak a készségnek a kinyilvánítása, hogy a kormány kész arra, hogy csökkentse az élőmunkára rakodó adó- és járulékterheket az adószisztémán belüli átalakítások segítségével. Szintén fontos eleme ennek a „csomagnak” egy ezer milliárd forintos növekedési alap létrehozása, amelynek segítségével csökkenteni lehet a vállalkozások működési kockázatát, a recesszió hatásait, és elő lehet segíteni a munkahelyek megőrzését.
A kormányfő beszélt a segélyezési rendszer átalakításáról is. Ennek keretében cél a rászorultsági elv erősítése, valamint az, hogy a szolidaritás érvényesülését az állam a segélyezettek együttműködéséhez és - az erre képeseknél - a munkavégzéshez kötné. A jelenlegi válság nyomán akár sok tíz- és százezer ember munkahelye is veszélybe kerülhet, a vállalatok szűkítik és felfüggesztik termelésüket, a válság könnyen utolér valamennyi ágazatot. Ez ellen védekezni kell – szögezte le a kormányfő.
Mitől kiszolgáltatott Magyarország?
Bár a térségi tőzsde-indexek a magyar tőzsdéhez hasonló módon alakultak az utóbbi időben, és ez igaz a nemzeti valuták árfolyamára is, nem tagadható, hogy Magyarország jelenleg különösen sérülékeny helyzetben van – fogalmazott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Ennek oka többek között az, hogy veszélyesen alacsonyak a lakossági megtakarítások, és az utóbbi években a magyar lakosság és a magyar vállalkozások jelentős része veszélyes mértékben devizában adósodott el. Az ilyen hitelek mértéke jóval magasabb a devizában lévő megtakarítások összegénél. Fontos tényező az is, hogy a magyar költségvetés 2001. óta több terhet – elsősorban szociális és jóléti kiadásokat - vállalt, mint amennyit a bevételekből finanszírozni tudott. Gyurcsány Ferenc az okok között említette, hogy a szükséges szerkezeti reformok 2006-ig nem kezdődtek meg, az azóta indított reformokkal szemben pedig erős ellenállás szerveződött meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.