Azt javaslom, hogy az uniós csúcstalálkozóról távozva együtt vigyük magunkkal ezt az üzenetet - mondta az elnök brüsszeli megnyitó beszédében. Támogatólag nyilatkozott a felvetésről Gordon Brown brit miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár is.
Sarkozy megismételte azt az álláspontját, hogy a mostani válság tanúsága szerint az egész pénzügyi rendszert új alapokra kell helyezni. Erre a legalkalmasabb egy nemzetközi - a legfejlettebb iparú államokat tömörítő G8 csoportra alapuló - csúcstalálkozó lenne, amely meghatározná a reformok célját és menetrendjét.
A francia elnök a múlt havi ENSZ-közgyűlésen vetette fel a nyolcak (Egyesült Államok, Kanada, Japán, Oroszország, Olaszország, Franciaország, Németország és Nagy-Britannia) állam- és kormányfői találkozójának ötletét, és az említettek közül az uniós tagállamok, valamint Kanada és Japán támogatását már sikerült elnyernie. Sarkozy az Egyesült Államokban e hét végén tárgyal a témáról. Brown Brüsszelben szintén a nemzetközi értekezlet gyors megtartása mellett foglalt állást, és úgy vélte, arra Kínát és Indiát is meg kell hívni. Ő is úgy fogalmazott, hogy "széles skálájú és mélyreható reformokra" van szükség a rendszerben, és ezeket egy ilyen fórumon lehet leghatékonyabban megalapozni.
A brit miniszterelnök újságíróknak nyilatkozva jelezte, hogy egyebek között a Nemzetközi Valutaalap (IMF) átalakítására van szükség, amelynek fő célja, hogy a szervezet szerepet kapjon a világ pénzügyi rendszerének a szabályozásában. Délutáni sajtótájékoztatóján, egy kérdésre válaszolva Brown arról is beszélt, hogy a nehéz helyzetbe került kelet- és közép-európai országoknak helyes a nemzetközi pénzügyi szervezetekhez, így a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankhoz (EBRD) fordulniuk támogatásért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.