Forgács Barnabás, az agrártárca szakállamtitkára közölte: a mai megbeszélésen a magyar delegáció összefoglalta legfontosabb kifogásait. A kormány nehezményezi azt a tervezett módosítást, amely szerint az egy évben összesen igénybe vehető támogatás 10 százalékát minden ország "szabadon", nemzeti borítékként használhatja fel, ezen belül 2,5 százalékot a termeléshez kötötten.
Az új EU-tagállamok azt kérik, hogy itt a következő években a 2013-as, legmagasabb támogatási szintet vegyék alapul, mivel a dotációs szint csak addigra érné el a régi EU-tagoknak járó kifizetések száz százalékát. A magyar fél szeretné elérni azt is, hogy a termeléshez kötött arány 5 százalékra nőjön.
Forgács Barnabás tájékoztatása szerint Magyarország számára - az üzemstruktúra, a birtokszerkezet és a gazdálkodói elvárás alapján - nem fogadható el az úgynevezett progresszív moduláció sem. Ez azt jelentené, hogy az uniós vidékfejlesztési politika javára úgy emelnének át a közvetlen támogatásokból pénzeket, hogy a több uniós támogatást kapó üzemeknek a kisebbeknél nagyobb arányú átcsoportosítást kellene vállalniuk. A moduláció ráadásul növekvő társfinanszírozási terhet is róna a kormányra. Magyarország ezért úgy gondolja, hogy a száz százalékos uniós finanszírozású mostani keretből a magasabb nemzeti társfinanszírozást kívánó vidékfejlesztési kasszába átemelt pénznél indokolt lenne a magasabb uniós arány megtartása. Része a csomagnak a tejkvótarendszer megszüntetése is, illetve a kvóták fokozatos emelése. Magyarország most megismételte, hogy ebben nem érintett és nem érdekelt, mert a rendelkezésre álló kvótákat sem használja ki teljesen.
Az Európai Bizottságot képviselő Mariann Fischer Boel agrárbiztos az MTI szerint kifejtette: várakozása szerint egyes témában lehetséges kompromisszumot találni, annál is inkább, mert ez más tagállamoknál is probléma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.