BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

2009-es GDP-növekedés: Brüsszel derűlátóbb a kormánynál

A kormány által tervezett 1 százalékos GDP-visszaesés helyett 0,7 százalékos gazdasági növekedést jelez előre 2009-re Magyarország esetében az Európai Bizottság.

A kormány a Nemzetközi Valutaalap kérésének megfelelően volt kénytelen 1 százalékos zsugorodás tervezése mellett átírni a jövő évi büdzsét, az Európai Bizottságot azonban szemmel láthatóan nem köti az a rendkívül óvatos tervezési kényszer, amelyet az IMF kényszerített rá hazánkra.

Brüsszel ma közzétett előrejelzése 0,7 százalékos gazdasági növekedést jósol 2009-re Magyarországnak, az idénre várt 1,7 százalék után. Az EU egészének csupán minimális, 0,2 százalékos GDP-növekedést jósol a Bizottság 2009-re az idei 1,4-et követően, ám még ez is viszonylag derűlátó prognózisnak mondható azokhoz képest, akik elhúzódó és mély recessziót vizionálnak.

A leggyorsabb növekedés 2009-ben a tagországok közül Szlovákiában (4,9 %), Romániában (4,7 %), Bulgáriában (4,5 %) és Lengyelországban (3,8 %) várható Brüsszel szerint. Magyarországon jövőre 0,8 százalékkal csökken a foglalkoztatás és 8,6 százalékos lesz a munkanélküliség az idei 8,1 után – jósolja a Bizottság.

Hazánk inflációs rátája a 2008-as 6,3 százalékot követően 3,9 százalékra lassul jövőre a brüsszeli előrejelzés szerint, a folyó fizetési mérleg hiánya pedig a GDP 5,1 százaléka lesz az idei 6,3 után. Érdekes, hogy a magyar államháztartási hiányt az idei 3,4 százalék után jövőre 3,3-ra jósolja Brüsszel.

Az anyag összeállításakor azonban még nem ismerték a vasárnap benyújtott legújabb magyar büdzsétervezetet, amely 2,6 százalékos deficitet vetít előre. A Bizottság már meg is ígérte, hogy a módosuló magyar makropálya miatt a leendő új konvergenciaprogram fényében új előrejelzéseket fog készíteni hazánkról.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.