BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hogyan lesz 288 milliárdból 811 milliárd?

A kis- és középvállalkozások támogatására október elején bejelentett, hatásában 811 milliárd forint vállalkozásélénkítési csomag alapja 288 milliárd forintot kitevő uniós fejlesztési forrás - mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter szerdán sajtóbeszélgetésen, Budapesten.

Hozzátette: az európai uniós források egy részét átrendezik, és többet szánnak gazdaságfejlesztésre, a vállalkozások támogatására. Kifejtette: 100 milliárd forint uniós fejlesztési forrás jut a Gazdaságfejlesztési Operatív Programból, illetve a Közép-Magyarország Operatív Programból technolgóia-korszerűsítésre és beruházásra a kis- és középvállalkozások (kkv) számára 2009-2010-ben.

Az Új Magyarország Mikrohitel programban felhasználható 52 milliárd forintos forrás a pénzintézetek forrásaival összesen 70 milliárd forint hitelkeretet ad a kkv-k számára. A mikrohitelhez jutás feltételei javultak, a korábbi 6 millió forint maximálisan felvehető hitelt 10 millió forintra, illetve a futamidőt 5 évről 10 évre növelték. Az Új Magyarország portfóliógarancia programban 66 milliárd forint uniós forrással - magas kockázattal számolva is - a bankok és a pénzügyi közvetítők mintegy 528 milliárd forint kihelyezést teljesíthetnek a kkv-knak.

A portfóliógarancia esetében az állam a bankok és a mikrohitelezők, egy-egy kkv-knak szóló, nagyobb hitelcsomagjára vállal garanciát, 80 százalékos mértékben. Az Új Magyarország kis- és középvállalkozói hitelprogramban 25 milliárd forint uniós és banki forrással a kkv-k számára összesen 50 milliárd forint hitelkeret áll rendelkezésre. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv jövőre induló kockázati tőkeprogramjában 45 milliárd forint uniós forrás lesz, és ennek révén a magántőke-társaságok tőkéjével összesen 63 milliárd forint kockázati tőkét kaphatnak a fejlődőképes kkv-k.

Bajnai Gordon hangsúlyozta: ezek a programok nem terhelik a költségvetést, annak forrásául uniós, illetve már korábban betervezett hazai támogatások szolgálnak. Jelenleg az uniós források mintegy 20 százaléka jut közvetlenül a vállalkozások támogatására az Új Magyarország Fejlesztési Tervben hét év alatt.

Ez a Gazdaságfejlesztési Operatív Program, a Közép-Magyarország Operatív Program gazdaságfejlesztési fejezetéből közvetlenül a kis- és középvállalkozásoknak kiírt pályázatok, a regionális operatív programok gazdaságfejlesztési, illetve turisztikai fejlesztési kereteiből származik. Tartalmazza továbbá a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) kis- és középvállalkozások képzését szolgáló keretét is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.