Az egységes valuta átvétele után Pozsonynak még kevesebbet kell törődnie a valutáját fenyegető leértékelődéssel, a hitelminősítők negatív besorolásával és a fenyegető tőkemenekítéssel.
Az új tagállamokban kialakult helyzetet elemezve a brit hírügynökség idéz egy lengyel közmondást, amely szerint „ha bajban vagy, menekülj Istenhez” (Jak trwoga to do Boga), világos célzásként arra, hogy ilyen időkben különösen fontos lenne az a támasz, amelyet az egységes valuta használata jelenthetne.
Szlovákiát leszámítva azonban a térség összes kormányát megszédítette az a mozgástér, amelyet az EU-tagság melletti önálló valuta jelentett: az érkező uniós segélyek mellett, szabadabban lehetett hiteleket felvenni, a likviditástól túlcsorduló tőkepiacokon, miközben a fenntartott saját fizetőeszköz többnyire felértékelődött. Az adott helyzetben óriási volt a csábítás az euró bevezetésével járó kötöttségektől való menekülésre, ezért kevesen választották a nehezebbnek látszó, de a mai viszonyok alapján egyértelműen célszerűbb, nehéz utat.
Az a biztonságérzet azonban, amellyel – sok esetben a beláthatatlan messzeségbe – kitolták az egységes valuta átvételét, inkább hamisnak bizonyult az utóbbi időben. Magyarországot elrettentő példaként említve a Reuters idézi a Citigroup egy londoni elemzőjét, aki szerint az itteni kormányfő „legnagyobb bűne” az volt, hogy a 2006-os szanálási program bejelentése után nem jelölte meg az euró bevezetését – és annak időpontját – végcélként.
A hírügynökség szerint az – erősen euro-szkeptikus nézeteiről ismert – lengyel államfő is éppen a magyar példa láttán csatlakozott a kormányfő által vezetett az egységfronthoz, amely az egységes valuta legkésőbb 2012-es bevezetésén munkálkodik.
A PWC tanácsadó-cég lengyelországi elemzője szerint a váltásról oly könnyedén lemondó kelet-európai kormányok most sirathatják az elszalasztott lehetőségeket. A közeli jövőben ugyanis romló külgazdasági körülmények között kellene teljesíteni a konvergencia-kritériumokat. Ha a mostani válság – mint sokan félnek – 2010-ig eltart, akkor legkorábban 2011/12 tájékén javulnak ismét a kilátások a deficit-adósság-infláció és más mutatók teljesíthetőségére, ami azt jelenti, hogy 2014-előtt aligha lehet arra számítani, hogy az új tagállamok nagyobb számban átvegyék az eurót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.