BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A lakossági fogyasztás nem mozdul - egyelőre

Szélsőséges számok látszanak a GDP termelési összetételében: a mezőgazdaság 50 százalékkal bővült, a többi ágazat jókora mínuszban volt. A fogyasztás azonban rezdületlen, de ez valószínűleg nem tartható sokáig.

Nem változtatott előzetes GDP-becslésén a KSH, maradt a 0,8 százalékos éves bázisú növekedés, amely szezonálisan kiigazítva 0,1 százalékos negyedéves csökkenést jelent. A bruttó hazai termék összetételében azonban nagy meglepetések vannak.

A mezőgazdaság jelentette az abszolút húzóerőt, 50 százalékkal növekedett a szektor egy év alatt. Ezen kívül csak a nagyrészt állami szolgáltatásokat tartalmazó közigazgatás, oktatás, egészségügy ágazat tudott éves alapon növekedést felmutatni, az összes többi tevékenység volumene elmaradt az egy évvel korábbitól. A korábbi húzószektor, a feldolgozóipar 3,2 százalékos mínuszt tud maga mögött, de a kereskedelem is 2,1 százalékkal alacsonyabb volument képvisel. A termelési oldalról egyértelműen nagyon kedvezőtlen a GDP összetétele, mivel egyedül a mezőgazdaság teljesítményének köszönhető, hogy nincs máris jókora GDP-csökkenés. Jövőre azonban ez a kedvező hatás megszűnik, mivel valószínűtlen, hogy a kiugróan kedvező termésre egy még jobb következzen. A többi ágazat pedig már most is 2-3, némelyik pedig 5 százalékos szűkülésben van.

A felhasználási oldal meglepő módon sokkal kiegyensúlyozottabban alakult. A háztartások fogyasztása stagnált, és ugyanígy a közösségi fogyasztás sem növekedett éves alapon. A beruházások csökkenése miatt a bruttó állóeszköz-felhalmozás is tovább szűkült, de az első két negyedévinél enyhébb, 1,5 százalékos mértékben. A belföldi felhasználás 0,3 százalékos növekedést mutatott, amelyben a készletváltozás és a statisztikai kiegyenlítés is szerepet játszott. A nettó export javult az előző negyedévhez képest, bár mind a kivitel, mind a behozatal dinamikája sokkal gyengébb lett. Az export mindössze 3,5, az import 2,8 százalékkal bővült, pedig az utóbbi három-négy évben szinte folyamatosan 10 százalékos volt mindkét irányban a bővülés.

A kilátások igen kedvezőtlenek mindkét oldalról, a termelésben már az utolsó negyedévben jelentkezhetnek a pénzügyi válság begyűrűzésének hatásai, de a fogyasztás sem lesz sokáig tartható ezen a szinten ilyen külső körülmények között. A reáljövedelmek várhatóan jelentősen csökkennek 2009-ben, és a fogyasztási hitellehetőségek is érezhetően szűkülni fognak. Ami meglepő, hogy a külkereskedelem még mindig igen jó húzóerőt jelentett, de valószínűleg ez sem fog így maradni a következő időszakban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.