A legnagyobb európai hitelminősítő átfogó elemzése három forgatókönyvet állít fel. A derűlátó szerint a lett gazdaság teljes külső finanszírozási igénye 2009-ben 3,425 milliárd euró lesz, az alapeseti forgatókönyv szerint 5,955 milliárd euró, a borúlátó forgatókönyv alapján azonban 13,493 milliárd euró. Lettország hivatalos devizatartaléka az október végi állapot szerint 4,6 milliárd euró volt, és a Fitch azzal számol, hogy ez 2009-ben 3,6 milliárd euróra apad.
A hitelminősítő számításai szerint, az alapeseti forgatókönyv alapján, Lettországnak 5 milliárd eurós pénzügyi védőcsomagra lesz szüksége a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), a Világbanktól és az EU-tól. Ha azonban ezek az intézmények ugyanazokat az IMF-kvótatöbbszörösöket, illetve GDP-arányt alkalmazzák, mint az októberben Magyarországnak összeállított csomag esetén, az a hitelminősítő által becsült 5 milliárd eurós segélyszükséglet kétharmadára lenne csak elegendő, áll az elemzésben. Lettország GDP-arányos külső egyensúlyhiánya ugyanakkor nagyobb, mint Magyarországé, ezért a Fitch Ratings várakozása az, hogy a balti köztársaságnak nyújtandó pénzügyi csomag IMF-kvóta- és GDP-arányosan nagyobb lesz, mint a Magyarországnak jóváhagyott finanszírozás.
A hitelminősítő közölte: ha úgy ítéli meg, hogy a Lettországnak összeállítandó finanszírozási csomag mérete, kialakítása és hitelessége nem lesz elégséges egy súlyos gazdasági-pénzügyi válság kivédéséhez, akkor le fogja minősíteni a lett adósbesorolást. Lettország szuverén devizaadósi osztályzatát a Fitch már a múlt hónapban - a második legnagyobb lett bank, a Parex csődje után - a még épphogy befektetésre ajánlott sáv alsó határára, "BBB mínusz"-ra rontotta, súlyos pénzügyi-gazdasági válság kockázatára figyelmeztetve. Ráadásul a rontott osztályzat negatív kihatású figyelőlistára került, ami erőteljes utalás a közeli újabb leminősítés lehetőségére. Ha Lettország adósosztályzata a jelenlegi osztályzatról tovább csökken, azzal a lett gazdaság besorolása átkerülne a befektetési szint alatti, spekulatív sávba.
Jelenleg Románia az egyetlen ország az EU-ban, amelyre több nagy hitelminősítő is befektetési szint alatti osztályzatot tart érvényben, miután a múlt hónapban Fitch és a Standard & Poor''s is két fokozattal a befektetésre ajánlott sáv alá, az addigi "BBB"-ről "BB plusz"-ra rontotta a román adósminősítést. A Fitch Ratings a múlt hónap elején addigi "BBB plusz" szintű magyar besorolást egy fokozattal "BBB"-re csökkentette. Ez továbbra is a még befektetésre ajánlott alapsávon belül van, és a kilátás negatívról stabilra javult vissza. A Standard & Poor''s nem sokkal később ugyanilyen szintre süllyesztette a magyar adósosztályzatot, negatív kilátást fennhagyva az új besoroláson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.