Ezek szerint honfitársainknak csak 5 százaléka gondolja úgy, hogy jó a magyar gazdaság helyzete, míg uniós átlagban a megkérdezettek 29 százaléka gondolja ugyanezt saját hazája gazdaságáról. A leginkább elégedettnek a finnek (78 százalék), a dánok (70) és a hollandok (67) számítanak.
A magyarok a foglalkoztatási helyzet terén is a legkevésbé elégedettek közé tartoznak, e téren csak a portugálok látják árnyalatnyival sötétebben a helyzetet, mint mi. A világgazdaság egészének helyzetét szintén a portugálok tartják a leginkább rossznak, leginkább jónak pedig a lengyelek, a litvánok, a szlovének és a szlovákok.
A felmérés értelmében a magyarok azok, akik a legkevésbé tartják jónak saját háztartásuk pénzügyi helyzetét: csupán a megkérdezettek 25 százaléka állította ezt, szemben a 64 százalékos uniós átlaggal. A leginkább a hollandok és a svédek elégedettek pénzügyi helyzetükkel (92 illetve 91 százalékuk tartja azt jónak). Még a magyarországinál jóval alacsonyabb átlagos életszínvonallal jellemezhető Romániában is a megkérdezettek 44 százaléka mondta azt, hogy pénzügyi helyzete jó.
Ami a következő 12 hónapra vonatkozó várakozásokat illeti, a magyarok látják legsötétebben a jövőt. Hazánkban 35 százalékponttal többen vannak azok, akik a következő egy év során általában véve életük rosszabbra fordulására számítanak, mint azok, akik javulást remélnek. (E téren uniós átlagban az optimisták 2 százalékponttal többen vannak, mint a pesszimisták.) A saját háztartásuk pénzügyi helyzetének romlására számító emberek a magyarok körében 48 százalékponttal vannak többen, mint a javulást várók. Ez az arány uniós átlagban mindössze 9 százalék.
Az Eurobarométer-felmérés szerint az Európai Unió általános megítélése összességében véve nem változott a félévenként rendszeresen publikált felmérés legutóbbi, tavaszi kiadása óta.
Margot Wallström, az Európai Bizottság alelnöke és az intézményi kapcsolatokért és a kommunikációs stratégiáért felelős biztos a felmérés kapcsán így nyilatkozott: „Az új Eurobarométer felmérés jól tükrözi, milyen nehéz időket élünk. Nem fér kétség hozzá, hogy a polgárokat aggasztja a gazdasági válság. Az Unió feladata most az, hogy végigvigye a nemrégiben elfogadott gazdaságélénkítő csomagot. Megjegyzem, hogy az uniós tagság támogatottsága továbbra sem csökkent, és nem romlott a tagsággal járó előnyök megítélése sem. Ez azt bizonyítja, a polgárok szerint az Unió része a megoldásnak.”
Az adatfelvétel október–november folyamán, minden tagállamban ezer ember megkérdezésével történt. A teljes jelentés (angol nyelven) itt érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.