BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A válság elérte a közbeszerzéseket is - Toplista a tavalyi nyertesekről

Tavaly 3911 közbeszerzési eljárást folytattak le, összesen 1417,9 milliárd forint értékben. Miközben az előbbi 13,5 százalékkal meghaladta a 2007. évit, az utóbbi 6,8 százalékkal maradt el. Az elmúlt évi közbeszerzések érték szerinti ajánlatkérői toplistáját a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. vezeti, a nyertesekét pedig az M6 Tolna Konzorcium.

A közbeszerzések összértékének tavalyi visszaesését, ahogy a gazdasági válság kibontakozott, az utolsó negyedév gyengébb teljesítménye, elsősorban az építési beruházások csökkenése okozta -  mondta Berényi Lajos, a Közbeszerzések Tanácsa elnöke a közbeszerzések 2008. évi alakulásáról tartott szerdai tájékoztatón. Az egyszerű eljárásban lefolytatott közbeszerzések összértékét - a csökkenő tendenciákat figyelembe véve - mintegy 150-200 milliárd forintra becsülve (ezekről később lesz adat), a 2008. évi közbeszerzések összértéke 1600 milliárd körül alakult. A KT elnöke szerint az idén - az EU-s pályázatok növekedésével, illetve a hazai források csökkenésével számolva - hasonló érték várható. A gazdasági visszaesés a közbeszerzések jelentősét növeli - fogalmazott. az állami megrendelések a vállalkozások számára lehetőséget adnak a termelés, illetve a munkahelyek megtartására. 
A közbeszerzési eljárások számának és értékének megoszlása a nemzeti illetve a közösségi eljárásrend között a korábbi évek tapasztalatainak megfelelően alakult. Az ajánlatkérők az eljárások közel kétharmadát a nemzeti rezsimben bonyolították le, míg az értéket tekintve az összbeszerzés közel 85 százalékát az EU-s értékhatár felett realizálták.
Az eljárások szám szerinti megoszlásában továbbra is a nyílt eljárások dominálnak, mintegy 54 részesedésük valamivel meghaladja a 2007. évit. Mindez annak köszönhető, hogy az ajánlatkérők 16,4 százalékkal több nyílt eljárást folytattak le, mint a korábbi évben, míg a tárgyalásos eljárások száma csökkent. Viszont a beszerzések értékét véve alapul továbbra is a tárgyalásos eljárások állnak az első helyen. Részesedésük a vizsgált időszakban érezhetően csökkent, de még így is közel 49 százalék.
Tavaly megszűnt az építési beruházások dominanciája. Értékbeli részesedésük a 2007. évi 51,5 százalékról 34,5-re csökkent. A szolgáltatások és az árubeszerzések pedig közel azonos arányban részesültek az összértékből. Jelentősen visszaestek a központi költségvetési szervek beszerzései is, arányukban és abszolút értékben egyaránt. Ugyancsak csökkent a helyi önkormányzatok beszerzéseinek értéke, míg a többi ajánlatkérői kategóriák esetében növekedés volt tapasztalható.

A legtöbb eljárást lefolytató ajánlatkérők listáját a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. vezeti 169 eljárással, őket a Főgáz Földgázelosztási Kft. (107 eljárás) és a Magyar Közút Kht. (86 eljárás) követi. Az értékszerinti sorrendben a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. áll az első helyen 134,9 milliárd forinttal, megelőzve a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumot (120,1 milliárd) és a MÁV Zrt.-t és központi intézményeit (116,3 milliárd).

A nyertesek értékszerinti toplistájának élén az M6 Tolna Konzorcium áll 119,6 milliárd forinttal, második a MOL Nyrt. (118,3 milliárd), harmadik a Magyar Aszfalt Kft. (43,6 milliárd). A korábban többször is lista vezető Strabagnak ezúttal csak az ötödik hely jutott. 

A mikro-, kis- és középvállalkozások részesedése az eljárások számából a 2007. évihez hasonlóan alakult, viszont a közbeszerzések összértékének csökkenése ellenére növelni tudták teljesítményüket. A szféra által elnyert eljárások értéke 35 milliárddal növekedett a korábbi évhez képest, ezáltal részesedésük a közbeszerzési piacon megközelíti a 40 százalékot. Berényi Lajos szerint ezzel sem lehetünk még elégedettek, az ideális 50 százalék körül lenne.



A külföldi székhelyű ajánlattevők közbeszerzésekből való részesedése tavaly tovább csökkent. Összesen 63 pályázattal a közbeszerzési eljárások 1,6 százalékát nyerték meg 20,5 milliárd forint értékben, szemben a 2007. évi 77 sikeres eljárással és az ezáltal realizált 89,5 milliárd értékkel, mellyel az eljárások összértékéből való részesedésük a korábbi hat százalékról másfélre csökkent. Valóságos szerepük azonban ennél nagyobb - mondta a KT elnöke - hiszen az autópálya és az egyéb nagyobb beruházásokon konzorciumok indulnak, és ezekben külföldi bejegyzésű cégek is vannak.  

Folytatódott a jogorvoslati eljárások számának csökkenése is, de a KT elnöke szerint a tavalyi 636 is viszonylag magas. Ennek tízedét a közbeszerzési eljárás mellőzése miatt kezdeményezték. A döntőbizottság összesen közel 355 millió forint bírságot szabott ki. A testület tavaly kiadott határozataival kapcsolatban ez év elejéig 123 esetben fordultak keresettel a Fővárosi Bírósághoz.

Érték szerinti közbeszerzési toplista, 2008
Ajánlatkérők:
   1. Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (134,9 Md Ft)
   2. Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (120,1 Md Ft)
   3. MÁV Zrt.-t és központi intézményei (116,3 Md Ft)
Ajánlattevők:
   1. M6 Tolna Konzorcium (119,6 Mrd Ft)
   2. MOL Nyrt. (118,3 Mrd Ft)
   3. Magyar Aszfalt Kft. (43,6 Mrd Ft)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.