Történetének legnagyobb próbatétele elé nézve az euró korántsem tart ama katasztrófa felé, amelyet a Nobel-díjas közgazdász, Milton Friedman tíz éve megjósolt számára. Éppen ellenkezőleg, a gazdasági és pénzügyi unió megléte fontos támpontot jelent a mostani tülekedés közepette - véli Joaquín Almunia.
A kétkedőknek emlékezniük kellene, hogy az egységes valuta éppen egy válságból kelt életre. Létrejötte válasz volt a háború utáni időszak gazdasági zavaraira: az időnként két számjegyű inflációra, a nagyarányú munkanélküliségre, a font sterling, a líra és a francia frank elleni ismétlődő spekulációs támadásokra.
Létezésének rövid tíz éve alatt az euró forradalmi változásokat indított el a globális gazdasági környezetben, és – rivalizálva a dollárral – a világ második legfontosabb valutájává lépett elő. A pénzügyi unió ma a világ legnagyobb piacának számít, Szlovákia január eleji csatlakozásával 16 ország 329 millió állampolgárára terjed ki.
A stabil makrogazdasági keretrendszeren és független központi bankon alapuló monetáris unió előnyei nyilvánvalóak: az utóbbi tíz évben az euróövezet élvezhette a kismértékű infláció és az alacsony kamatszint, a kereskedelem és a beruházások felfutásának, valamint a pénzügyi piacok gyors integrálódásának előnyeit. Mindezek következtében 16 millió új munkahely jött létre, ez az amerikai eredményeket is meghaladta.
A mostani pénzügyi zavar és a gazdasági visszaesés több más, fontos vonatkozásban is kiemeli a monetáris unió előnyeit. Elsőként utalni kell arra, hogy az euró kiiktatta a pénzügyi turbulenciák és a sebezhetőbb valuták elleni támadások lehetőségét.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.