A bérek helyett az alkalmazotti létszám csökkentésével alkalmazkodnak a hazai vállalatok a beszűkült kereslethez, a fizetéseket ugyanakkor infláció feletti mértékben emelték. Tavaly decemberben ugyanakkor a teljes gazdaságra nézve lassuló bérdinamikáról számolt be a Központi Statisztikai Hivatal, amelyet a közszféra 13. havi illetményének eltérő ütemezése okozott. A bruttó keresetek decemberben 4,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, ez a versenyszféra 7,4 százalékos emeléséből és a közszféra 2,1 százalékos csökkenéséből adódott. Éves szinten 8,4, illetve 6,2 százalékos növekmény mutatkozott a két körben, így a teljes gazdaságra 7,5 százalékos emelkedés adódott.
A nettó átlagkereset 6,8 százalékot emelkedett tavaly, ez a 6,1 százalékos átlagos infláció mellett 0,7 százalékos reálkereset-emelkedést jelentett. 2007-et 4,8 százalékos csökkenés jellemezte, azt megelőzően 2004-ben volt utoljára negatív a vásárlóerő változása. Az idén a közszféra bé-reinek befagyasztása tovább lassíthatja a bérkiáramlást, azonban az infláció is folyamatosan mérséklődik, ezért a reálkereset továbbra is mutathat némi növekedést. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 2008-ban 198 900 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 192 400, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 219 000 forintot ért el.
Az utolsó hónapban jókora, 34,5 ezer fős csökkenés következett be a versenyszférában a korábban stabil alkalmazotti létszámban. Ehhez adódott még az állami munkahelyekben bekövetkezett 6700 fős mérséklődés. Igaz, az adat a vállalati körben csak a legalább öt főt foglalkoztató cégeket fedi le, de a munkanélküliségi statisztikánál pontosabbnak tartják ezt a mutatót. Utóbbi még nem mutatott a gazdasági válság hatására visszavezethető zsugorodást decemberre, pedig már akkor több gyár bezárásáról és kényszerszünetéről számoltak be a híradások. Éves átlagban a költségvetési szférában 722 ezren, a versenyszférában mintegy 1,953 millióan dolgoztak. A költségvetési intézményekben összességében közel 3,6 százalékkal csökkent a létszám, míg a versenyszférában 1,0 százalékkal emelkedett.
A hazai bérek igen rugalmatlanok, ezért továbbra is valószínű, hogy a recesszió elsősorban létszámcsökkenést eredményez 2009-ben, habár látszik kezdeményezés a csökkentett munkaidő bevezetésére is. Éves átlagban akár 3 százalékig is mérséklődhet az infláció, a versenyszektor bérei ennél is magasabb ütemben emelkedhetnek. Igaz, a csökkenő foglalkoztatottság mellett ez nem feltétlenül jelent majd többletkeresletet a gazdaságban, ezért a bérinfláció sem kell hogy aggassza a jegybankot a monetáris politika alakításakor. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.