BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Véget ér az MNB kamatcsökkentési sorozata - vélik elemzők

Az elemzők többsége szerint a Magyar Nemzeti Bank hétfői ülésén megszakad a november óta tartó kamatcsökkentési sorozat, de később idén újra folytatódik - derült ki a Reuters felméréséből. Az új elemzői konszenzus szerint az idén 3,5 százalékos lehet a gazdaság visszaesése.

A február 16 és 18 közt végzett felmérésben 23 elemző közül 16 mondta azt, hogy a hétfőn következő kamatdöntő ülésen az MNB 9,5 százalékon tartja az alapkamatot. Öt elemző vár fél százalékos csökkentést, egy elemző előrejelzése 25 bázispontos vágás, egy elemző szerint azonban egy százalékpontos emelésnek kell következnie. November óta az MNB minden rendes havi kamatdöntő ülésén fél százalékpontot vágott vissza az októberben három százalékponttal megemelt alapkamatból, sőt egy rendkívüli fél százalékpontos kamatcsökkentésre is sor került.

A forint azonban a héten rekord szintekre gyengült az euró ellen. A régió más devizái is zuhantak, mivel erősödtek az aggodalmak a régió országainak függősége miatt a külföldi finanszírozástól és az exporttól, amely a globális válság miatt gyorsan zsugorodik. Az elemzők szerint a régió egyes jegybankjai, köztük az MNB a fizetőeszközök zuhanása miatt szünetet tarthatnak a kamatcsökkentésekben. Elemzők szerint a magyar jegybankot is nyugtalanítják a nagy árfolyammozgások, többek közt azért, mert a forintgyengülés nagy terheket róhat a devizahiteleket törlesztő háztartásokra.

„A devizában denominált hitelek magas szintje azt jelenti, hogy a magyar döntéshozók érzékenyebbek lehetnek a deviza nagy mozgásaira (mint a régióban máshol),” írta Neil Shearing, a Capital Economics elemzője a régió jegybankjairól szóló jegyzetében. A magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP) az elemzők konszenzusa szerint az idén 3,5 százalékkal esik, többet, mint az egy hónapja várt 2,5 százalék, és jövőre is csak mérsékelten, 0,9 százalékkal nő. (Egy hónapja 2010-re még másfél százalékos növekedést vártak.)

A gyenge növekedés és az ebből eredő alacsony belföldi kereslet mérséklőleg hat az áremelkedések ütemére és az éves átlagos infláció az elemzői konszenzus szerint a következő három évben a három százalékos MNB-kormány cél közelében maradhat. Igaz, a tervezett áfaemelés ideiglenesen gyorsítja majd az inflációt a második félévben, amely így decemberben az elemzői konszenzus szerint 4,15 százalékot érhet el, a februárra várt 2,8 százalékkal szemben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.