BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Világbank: Magyarország a sereghajtó a régióban

A nullától 2 százalékig terjedő sávba várja 6 kelet-európai EU-tagállam – Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Románia, Bulgária és Szlovénia – 2009. évi GDP-jének alakulását a Világbank.

A szinten tartást vagy szerény expanziót felmutató államokkal szemben az intézmény a térségünk sereghajtójának minősíti Magyarországot, ahol 3 százalékos visszaesést valószínűsít. A Reuters által ismertetett prognózisban külön csoportként szerepelnek a balti államok, ahol 5-7 százalék körüli visszaesés várható. A hírügynökség mindazonáltal rámutat, hogy néhány intézmény és az érintett államok egy része ennél pesszimistább növekedési variánst vár.

A Világbank a most közzétett jelentésében rámutat, hogy a térség országait egyszerre nyomasztja a kivitel visszaesése, a külföldi befektetések hanyatlása, és a hitelforrások elapadása. A volt keleti-blokk államaiban használatos valutákat önmagukban is megrendítette, hogy a befektetők kivonták a térségből a pénzüket. A legnagyobb devalválódás a valutájukat viszonylag szabadon lebegtető országokban következett be, ahol drámai módon növekedtek azok kiadásai, akik külföldi valutában vettek fel hiteleket. Ezen a ponton egy ördögi kör alakul ki, mert a növekedés lassulása – vagy a helyenkénti, kifejezett recesszió – miatt a jegybanki kamatokat kellene csökkenteni, amitől viszont tovább gyengülne a valuta. A monetáris politika hatástalansága és korlátozott alkalmazhatósága miatt a kelet-európai térségben valóságos bénultság állt elő, amit súlyosbít, hogy a gazdagabb nyugati szomszédaik mintájára nem tudnak fiskális ösztönző programokat végrehajtani, mert ehhez a többségük nem rendelkezik semmilyen tartalékkal. A térségben valamennyire is néven nevezhető növekedésre Lengyelországnak van némi kilátása, ahol a kormány – a korábban remélt 3,7 százalék helyett – még mindig érvényben tart egy 1,7 százalékos prognózist.

A lehangoló perspektívák közepette nyitottságra szólította fel az EU nyugati tagállamait a Világbanknak az európai térségért felelős közgazdásza. Indermit Gill sürgette az EU-15 csoporthoz tartozó országokat, hogy a válság idejére ne zárkózzanak be a gazdaságukkal, és a keleti-szomszédaikat a piacaik nyitottságával segítsék a nehéz idők átvészelésében. Ha ezt nem teszik, akkor azt kockáztatják, hogy az új tagállamokban két évtized keserves küzdelmeivel elért eredmények foszlanak szét, mégpedig rövid időn belül.

Az AFP hírügynökség által idézett világbanki tisztviselő súlyos hibának tartaná, ha az EU fejlett tagállamai a saját gazdaságuk védelmére és erősítésére korlátoznák a különféle fiskális élénkítő programjaik hatását. Mint emlékeztetett, a mostani évtizedben felvett kelet-európai államok a világgazdaságba való integrálódást és a teljes nyitottságot vállalták, amikor csatlakoztak az Európai Unióhoz. Ez néhány évig látványos eredményeket hozott, a negatív világgazdasági fordulat nyomán azonban most súlyos büntetésnek lennének kitéve, ha az erősebb gazdasággal rendelkező nyugati tagországok burkolt protekcionista eszközöket alkalmaznának a mentő vagy ösztönző csomagjak végrehajtása során.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.