Japánban a korábbi kereskedelmi és fizetési többletek negatívba fordulását lehet tapasztalni. Ennek a belső gazdasági tükörképeként visszaesett a lakossági megtakarítások mértéke, mert az elöregedő népesség kénytelen a felhalmozott tartalékaihoz nyúlni. A személyi fogyasztás emellett is erőteljesen zsugorodik, ami – a kivitel nagymértékű visszaesésével együtt – a mélybe húzza a GPD-t.
A jelenség globális következménye az, hogy a szigetországból nem indul ki keresleti impulzus a világgazdaság számára. A kormány önmagát vigasztalja olyan nyilatkozatokkal, hogy a korábbi, globális egyensúlyhiány leépítésének ez az ára.
Kína esetében annyiban más a helyzet, hogy a kivitelnek az idei első két hónapban tapasztalt – a tavalyi azonos időszakhoz képest 21 százalékos – visszaesése után sem ment át negatívba az ország kereskedelmi és fizetési mérlege, mert a bevitel még nagyobb arányban ment vissza. Ez utóbbit döntően az olajbevitelre fordított összegek csökkenésével magyarázzák.
A kivitel csökkenésének negatív hatását erősíti a gazdaság nagyfokú rugalmatlansága, ezért csak óriási fennakadásokkal lehet a korábbi külső kereslet helyébe a belföldi fogyasztói és beruházási keresletet felfuttatni. A munkaerő áramlása-átirányítása nehézkes folyamat, a tengerparti ipari övezetek tevékenységének visszaesésével együtt nehezen megy például az egészségügyi ellátás és egyéb közszolgáltatások felfuttatása. Zavarja a folyamatot a gazdaság bürokratikus irányítása, ami részben oda vezet, hogy a tartományok egymással rivalizálva igyekeznek kedvezőbb feltételeket kínálni a külföldi befektetőknek, a belső rivalizálásban egymás eredményeit rontják.
Peking azzal a kihívással néz most szembe, ami elé az Egyesült Államok a nehézipar és az autógyártás – a „rozsdaövezet gazdasági – megrendülése idején került, és ami Nagy-Britanniát a szénbányák kényszerű bezárása idején rázta meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.