Magyarországon 444 korrupciós vagy korrupciógyanús esetet azonosítottak a 2001 és 2007 közötti időszakból a Corvinus Egyetem kutatói. A korrumpáltak zöme, 91,4 százaléka a kormányzati és önkormányzati szférából, míg a korrumpálók közel 60 százaléka az üzleti szférából kerül ki ‑ mutatták ki az egyetem Korrupciós Intézetének szakemberei.
A nemzetközi tapasztalatok alapján a sajtószabadság elengedhetetlen a korrupció elleni küzdelemben, így a különböző hazai sajtótermékekben megjelent esetek elemzésére hagyatkoztak a kutatók, és több mint 3400 ilyen témakörű újságcikket vizsgáltak meg. A vizsgált időszakon belül a választási években feltűnően kevés korrupciós esetet tárgyalt a sajtó, amit az magyarázhat, hogy más témák írták felül azokat. A korrupció tipikusan „fehérgalléros” bűncselekmény, ennek ellenére csak a korrupcióban érintettek közel fele az alacsonyabb beosztásúak körébe tartozik.
A korrupció intézményesülése is kimutatható az adatsorokból, vagyis egyre inkább szervezett formában, nem pedig alkalmi jelleggel követik el. Ráadásul a korrupció csökkentésére létrehozott szervezetek is egyre nagyobb arányban válnak érintetté, kimagasló a rendőrséggel és a minisztériumokkal kapcsolatos előfordulások aránya. A korrupciós láncba szerveződő tranzakciók aránya a 2001-es egynegyedről 2007-re elérte a 60 százalékot. A büntetési tételek megemelése sokszor visszásan funkcionál, egyidejűleg a korrupció valószínűségét és annak összegét is növeli, ezt nem mindig veszik figyelembe a jogalkotók. Közbeszerzési eljárásokhoz kötődik a korrupciós esetek 20 százaléka, de a legnagyobb részt az ellenőrzésekhez kapcsolódó esetek teszik ki (44 százalékot). A városok, ezen belül is a főváros erősen felül van reprezentálva az elkövetési helyszínek között – derült ki a kutatásból.
A szakértők hozzátették, hogy a korrupciós „kultúra” külföldről is tanulható, vagyis a hazai üzleti szereplők gyakran külföldön sajátítanak el ilyen technikákat. A Magyarországra érkező külföldi szereplők pedig igyekeznek alkalmazkodni a hazai gyakorlathoz. A válságos időszakokban az intézmények hatékonysága, így a korrupció elleni fellépés is gyengül, ennek alapján az ilyen tevékenység előretörésével lehet számolni. Ugyanakkor ezzel ellentétesen hat az általános gazdasági megrázkódtatás, a csökkenő jövedelmek. A trendszerű csökkentéshez a szabályok megváltoztatására lenne szükség, a betarthatatlan szabályok visszaszorítása valószínűleg segíthetne ebben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.