Fekete János szerint azt kell megvizsgálni, mi okozta a mai helyzetet? A fő ok az, hogy a tőkés gazdasági rendszer két alapvető téziséről kiderült, hogy azok nem örökérvényűek, és a mai világgazdasági helyzetben csődöt mondanak. Először nem igaz az, hogy „a piac mindent jobban tud”, hogy a piac teljes szabadsága képes a világgazdaság tartós fejlődését biztosítani, az esetleg elkövetett hibáit, saját maga kijavítani, azaz a piac „teljes szabadsága” ellenőrzés nélkül csődbe viheti a világgazdaságot.
Másodszor nem igaz az sem, hogy az államnak ki kell vonulnia a gazdaságirányításból, mert az állam, a kormányok - így mondják a szabad piac hirdetői – csak hibás döntéseket hozhatnak. Megfeledkeznek arról, hogy az állam kirekesztése a gazdaságirányításból egyúttal a szociális szempontok elhanyagolásához, az önző egyéni vagy csoportérdekek mindenek fölé helyezéséhez vezetnek – írja a közgazdász a Népszavában.
Fekete szerint a mai helyzetből két fontos következtetést lehet és kell is levonni. Először a piacnak nem szabad korlátlan szabadságot adni. Az állam ellenőrzését a piacok felett makro szinten fenn kell tartani, de másodszor mikro szinten viszont a termelésben, a minőség, a színek, a formák tekintetében a piac befolyásoló szerepére szükség van. 65 év után újra össze kell hívni az Egyesült Nemzetek Konferenciáját és a mai erőviszonyoknak megfelelő új szervezeteket kell létrehozni.
Az első lépés az ENSZ Biztonsági Tanácsának kibővítése-átalakítása. Az új Biztonsági Tanács – lehet más nevet adni neki – kell hogy létrehozza azokat a bizottságokat, amelyek hívatni lennének napjaink legsúlyosabb problémáinak megoldására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.