Jacqueline McGlade, az uniós intézmény igazgatója szerint fenntarthtatalan a felszíni és földalatti vizek kiaknázásának fokozására irányuló eddigi gyakorlat. A készeletek már most is szűkösek, a globális felmelegedés pedig Európa-szerte tovább súlyosbíthatja az ellátási nehézségeket.
Az EEA elsőszámú ajánlata egy vízárazási rendszer bevezetése, amely valamennyi ágazatra, köztük a mezőgazdaságra is kiterjedne. A rendszernek nem átalánydíjon, hanem a fogyasztás mérésén kellene alapulnia. A jelentés hangsúlyozza azonban, hogy a díjfizetés nem vezethet az egészségügyi standardok romlásához.
A mezőgazdaságban szükséges a vízfelhasználás hatékonyságának javítása is a termények és az öntözési rendszerek körültekintőbb megválasztásával. A gazdákat ebben az uniós forrásokra is építő tanácsadó programokkal lehetne segíteni.
Az EEA az energianövények kapcsán a termesztés víz-, a sótalanítási eljárásokat illetően pedig azok energiaigényességére és a melléktermékek problémájára figyelmeztet. A tagállamoknak az eddigieknél jobb munkát kell végezniük az aszálytervek végrehajtásánál, és inkább a kockázatokra, mint a válságkezelésre kellene összpontosítaniuk.
Nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a lakossági vízellátási rendszerek szivárgási problémáinak a megoldására is: az EEA szerint helyenként a szivárgás miatti veszteségek a 40 százalékot is elérik. A jelentés ugyancsak elterjedtnek nevezi a készletek illegális megcsapolását, amelynek szigorúbb büntetésekkel és hatékonyabb ellenőrzéssel lehetne elejét venni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.