A receptköteles és az a nélkül kapható orvosságok együttes fogyasztásáért fizetett hozzájárulásuk pedig átlagosan 26,9 százalékkal volt több. Az orvosságok piaci értéke fogyasztói áron megközelítette az 565 milliárd forintot, ebből 4-5 milliárd volt a patikán kívüli forgalmazás – mondta a Világgazdaságnak Fekete Tibor gyógyszerpiaci elemző. A kórházakban – termelői áron számítva – további 95 milliárd forint értékű gyógyszer fogyott, ez 6,2 milliárddal több az előző évinél.
A szakember prognózisa szerint a lakossági gyógyszerterhek növekedési tendenciája az idén sem áll meg, ugyanis csökkenhet a tb-támogatás. Ugyan még nincs végleges döntés arról, hogy valóban 30 milliárd forint megtakarítást kell-e elszenvednie az idén az ágazatnak, s arról sincs, hogy a lefaragás összegéből mennyi jut az Egészségbiztosítási Alap gyógyszer- és mennyi a gyógyító-megelőző kasszájára. Az első variációk szerint fele-fele arányban oszlana meg ez az öszszeg. Ám – a Reformszövetség javaslata szerint – 10 milliárd forintnál több nem vonható ki az egészségügyi ágazatból.
Tény ugyanis, hogy a konvergenciaprogram kemény megszorítást okozott az egészségügyben, további megtakarítások csak az intézményrendszer átalakításától várhatók, ám a járóbeteg-szakellátás bővítése pénzigényes. Fekete Tibor szerint a gyógyszerfogyasztás visszafogásában nincs tartalék, hiszen önmagában a népesség életkora 4-4,5 százalékos fogyasztásnövekedést okoz, az újonnan piacra kerülő készítmények is folyamatosan nagyobb értékű forgalmat generálnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.