A Centre for Economics and Business Research (CEBR) új prognózisa szerint idén olyan országok és térségek lesznek recesszióban, amelyek együtt a világgazdasági össztermék (GDP) kétharmadát adják, köztük az Egyesült Államok, az EU, Nagy-Britannia és Japán. Ennek következtében a CEBR számítása szerint a globális GDP-érték az idén - piaci árfolyamon számolva - reálértékben 0,4 százalékkal csökken.
A ház elemzése kiemeli: világszintű recesszió legutóbb 1946-ban volt, amikor a világgazdaság még a II. világháború következményeit szenvedte, és az Egyesült Államok már kezdett leállni a haditermelésről. Az amerikai GDP 1945-ben 1,2 százalékkal, 1946-ban 11,5 százalékkal, 1947-ben 0,7 százalékkal csökkent, csak 1948-ban tért vissza a növekedés az Egyesült Államokba, 4,3 százalékos ütemben. Korábban viszont, az emberiség számára legnehezebb háborús években az Egyesült Államok hazai össztermékének növekedése messze meghaladta az évi 10 százalékot is: 1941-ben 17,1 százalékkal, 1942-ben 18,4 százalékkal, 1943-ban 16,5 százalékkal bővült, még 1944-ben is 8,2 százalékos volt a többlet.
Más nagy londoni házak is arra a következtetésre jutottak, hogy az idei lesz a háború utáni első olyan év, amikor a világgazdaság egésze recesszióba süllyed. Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - márciusra szóló átfogó világgazdasági prognózisában azt írta: immár vásárlóerő-paritáson és a nemzetközi kereskedelem pénzügyi feltételeit jobban tükröző piaci árfolyamok alapján is globális recessziót vár. Az előbbi számítási módszerrel az eddig jósolt 0,2 százalékos növekedés helyett a cég az új jelentés szerint 0,8 százalékos világszintű GDP-visszaesést valószínűsít, a II. világháború óta először. Piaci árfolyamon számolva az EIU londoni elemzői az eddigi 0,9 százalék helyett 1,9 százalékos globális GDP-csökkenést várnak 2009 egészére. A ház indoklása szerint a világgazdaság állapota "riasztó ütemben romlik", és az ipari termelés, valamint a kereskedelem decemberi-januári "összeomlása" azt mutatja, hogy e romlási folyamat most már minden térségben szinkronizált módon zajlik.
A márciusra kiadott új EIU-előrejelzés szerint az euróövezetben az idei év egészében 2,9 százalékos gazdasági visszaesés várható a cég prognózisában szereplő 2,0 százalékos, és a még eggyel korábbi jelentésben jósolt 1,2 százalékos GDP-mínusz helyett. A ház ráadásul már 2010-re is recessziót tart valószínűnek a valutauniós térségben, 0,2 százalékos egész éves visszaeséssel. A CEBR hétvégén kiadott új előrejelzése szerint az EU egésze is mély recesszióban lesz az idén; a cég 2,3 százalékos GDP-mínuszt jósol az uniós országcsoportra. A CEBR londoni elemzői kiemelték, hogy "Kína sem szabadult meg exportfüggőségétől", és a külső kereslet elapadása miatt az eddig rendre 10 százalék feletti kínai növekedési ütem a ház előrejelzése szerint az idén 5,7 százalékra lassul. Más londoni elemző cégek még a kínai recesszió kockázatát sem zárják ki. A Lombard Street Research nevű londoni makrogazdasági elemző csoport minapi helyzetértékelése felidézte, hogy a januárral zárult félévben a kínai export csaknem 20 százalékkal zuhant. A cég londoni elemzőinek számításai szerint a kínai export a hazai össztermék-érték (GDP) 40 százalékának felel meg, és a kivitel 20 százalékos esésével az eddig hosszú távon érvényesült 10 százalékos éves gazdasági növekedés hajtóerejének több mint a fele eltűnik. A beruházások a kínai GDP több mint 40 százalékát teszik ki, és ebből 25 százaléknak megfelelő GDP-arányos beruházási érték a nettó kapacitásbővítést szolgálja - feltéve, hogy erre egyáltalán szükség van a kibocsátás növelése végett.
Mindezeket összevetve, a jelenlegi külső helyzetet figyelembe véve a Lombard Street Research szakértői úgy vélik, hogy komoly a tényleges kínai recesszió kockázata. A CEBR hétvégi londoni elemzésének szerzői úgy számolnak, hogy a világ vezető gazdaságaiban eddig bejelentett központi gazdaságélénkítő intézkedések összértéke eléri az 1800 milliárd dollárt. Ennek hatására 2010-ben már növekedés várható, azonban "semmi nincs ingyen", és a következő évek növekedési ütemét éppen a serkentő programok finanszírozására szolgáló adóemelések és kiadáscsökkentések fogják lassítani, áll a Centre for Economics and Business Research új elemzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.