A hatósági intézkedések sora és a lakosság félelme önmagában is bénítóan hat a termelésre, amit tetéz a turisták hirtelen távolmaradása, és ennek folytán az idegenforgalmi bevételek összeomlása.
A Reuters által idézett elemzők szerint a járvány, illetve a már korábban is pusztító nemzetközi gazdasági és pénzügyi válság együttes hatására az idei GDP akár 5 százalékkal is elmaradhat a tavalyitól, ami már a mértékét illetően is közelít az 1995-ben tetőzöttnek tekintett „Tequila válsághoz”, amikor 6,2 százalékkal zsugorodott a kibocsátás. Annak idején a valuta árfolyama omlott össze, ami a bankrendszert és az egész gazdaságot megroppantotta.
Bár a pénzügyi rendszer és a makrogazdaság jelenleg sokkal stabilabb, mint közel másfél évtizede – az akkori válság idején – volt, az üzleti tevékenységet önmagában is megrendítette, hogy a határtól északra, az Egyesült Államok fogyasztói részéről drasztikusan megcsappant a kereslet a Mexikóban gyártott termékek – például személyautók és televíziókészülékek – iránt.
Újabb fertőzések Európában
Hollandiában csütörtökön megerősítették, hogy egy kislány már biztosan megfertőződött a veszélyes kórokozóval. Déli szomszédunkban, Szerbiában is gyanús tüneteket tapasztaltak egy, az Egyesült Államokból visszaérkezett nő esetében. Németországban és Spanyolországban a hatóságok most azt vizsgálják, hogy a fertőzöttek családtagjai, vagy olyan személyek, akikkel kapcsolatba kerültek, hordozhatják-e a kórt.
A kibocsátást most külön is visszaveti az a kormányintézkedés, amelynek részeként „minden nem lényeges” termelő tevékenységet szüneteltetni kell a május 1-5 közötti időszakban, hogy ezzel is korlátozni lehessen a fertőzés terjedését. A cél érdekében - mint Agustin Carstens pénzügyminiszter jelezte – a leállást a lehető legszélesebb körben kellene érvényesíteni.
Az idegenforgalom a GDP mintegy 8 százalékát adja, az ágazatra azonban megrendítő csapást mért az, hogy az EU, az USA és Kanada egyaránt felszólította polgárait, hogy csak nagyon indokolt esetben utazzanak Mexikóba. Akik pedig már ott voltak, azok pánikszerűen elkezdtek menekülni a járvány hírére, mert attól tartottak, hogy leállítják az országból kifelé tartó járatokat.
A fővárosban a hatóságok elrendelték az ott tevékenykedő 35 ezer étterem bezárását. A helyi lakosság visszafogta a vásárlásait, ami a kiskereskedelmi forgalmat vetette vissza, komolyabb kereslet már csak fertőtlenítő zselék és a fertőzés kiszűrésére alkalmas maszkok iránt maradt fenn, emellett pánikszerűen viszik a fertőzöttnek még nem hitt élelmiszereket és italokat. A kereslet megcsappanása olyan, tartós fogyasztási cikkeket is elért, mint a bútor és a személyi számítógépek.
Carstens pénzügyminiszter – a Reuters részére adott nyilatkozatában – reményének adott hangot, hogy a járvány lefutása után a gazdaság ugyanolyan gyorsan regenerálódik, mint korábban más, fertőzés által sújtott országok vagy régiók esetében. A kormány legújabb korlátozó intézkedéseinek láttán egyébként a peso csütörtökön tovább gyengült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.