BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Konjunktúra: indul a fellendülés vagy mélyül a válság?

A Handelsblatt konjunktúra elemzői látnak néhány bizonytalan jelet, amelyek egy pozitív – ámbár nagyon esetleges – gazdasági fordulat lehetőségére utalnak.

Óvatosságból azonban vázoltak egy forgatókönyvet arra az esetre is, ha a látni vélt élénkülés szalmalángnak bizonyulna, és – akár fokozott ütemben – folytatódna a hanyatlás.

Egy pozitív fordulat lehetőségét a német gazdasági szaklap három munkatársa főleg abban látja, hogy az utóbbi 4 hét során 20 százalékkal emelkedett a 30 kiemelt iparvállalat részvényeinek mozgását követő DAX-index. A következtetésük során abból indulnak ki, hogy a tőzsdék képesek 6-12 hónapra előre jelezni mélyreható fordulatok kezdetét. A részvénypiaci változás alapját a szerzők abban látják, hogy világszerte ezer milliárd dolláros tételekben hoztak kormányok kereslet- és növekedésélénkítő intézkedéseket, a jegybankok a főbb világgazdasági régiókban vagy ténylegesen vagy csaknem eltörölték az alapkamatokat, ezen felül pedig ezer milliárd dollárnak megfelelő tételekben szivattyúznak pénzt a gazdaságba.

A cikk idézi a Deutsche Bank elemzőit, akik – korábbi recessziók tanulságai alapján – azt állítják, hogy ilyenkor van szükség utolsó tényezőként egy nagy adag optimizmusra.

Egy fordulat esélyét jelzi, hogy az üzleti várakozásokat tükröző Ifo-index alakulása – ha nem is jó, de – jobb kilátásokra enged következtetni, miután a jövőbeni irányzatokra utaló rész-mutató immár az egymás utáni harmadik hónapban emelkedett. Emellett a beszerző-menedzser index is arra utal, hogy a hanyatlás megállt. Ugyancsak egy közelgő vagy kezdődő fellendülés esélyét jelzi az energiahordozók és a nyersanyagok piacán tapasztalt drágulás, illetve az Európai Központi Bank által közölt M1 mutató újbóli növekedése.

Mindezekkel szemben bőven akadnak pesszimizmusra okot adó jelek: a vállalatokhoz beérkező rendelések értéke az utóbbi 15 hónapból 12 során csökkent, ami ellen a cégek a termelés visszafogásával és elbocsátásokkal igyekeznek védekezni. Bevételek és nyereség hiányában a működésüket nagyrészt idegen források bevonásával kell finanszírozniuk, ebben viszont a termelő és szolgáltató cégek a bankok ellenállásába ütköznek, mert ez utóbbiak tartanak a terjedő csődök miatti veszteségektől.

Ha pedig a fellendülés néhány halovány jele alaptalannak bizonyulna, akkor újra indulhat a spirál a csődök és az elbocsátások szakadatlan növekedésével, mert a munkáltatók először a legnagyobb költségtételt jelentő béreken akarnak takarékoskodni. Jelenleg a német vállalatok 39 százaléka tervez elbocsátást, és csak 14 százalékuk fontolgat létszámbővítést. Ha pedig a helyzet tovább romlana, akkor immár nem lehet újabb állami ösztönző csomagokra számítani, mert ilyenekkel szemben kormányzati körök egyre nagyobb ellenállást tanúsítanak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.