Pécsett Király utcai épületben 1789 óta megszakítás nélkül vagy cukrászda, vagy kávéház üzemelt, a Caflish nevet a Svájcban született későbbi cukrászmesterről, Caflish Kristófról kapta, aki 1865-ben, 26 évesen került Pécsre - értesült a bama.hu.
"A Caflish működtetői évek óta vívódtak, olyan vendéglátósok, akik mindent megtettek az életben maradásért, a szakmáért," - mondta a bama.hu kérdésére Háber Tamás pécsi vendéglős, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. Időről időre újabb és újabb, mind keményebb feltételeket szabtak nekik: saját üzem építésére kényszerültek az udvarban, rendre emelték a bérleti díjukat. Mindezt megfejelte az országos és a helyi kereskedelempolitika a következetlenségével és a koncepciótlanságával. Pécsett például borítékolható volt a csődhullám azzal, hogy az Árkádot beengedték a belvárosba.
Egyetértően bólogatva meghallgatják őket – aztán nem történik semmi.
"A Caflish esete intő jel mindenkinek" mondja Háber Tamás, aki azt jósolja, hogy a megyeszékhelyen a vendéglátóhelyek egyharmada rövid időn belül megszűnik. Igaz, nyolc-tíz százalék „újratermelődik”, de a tapasztalt vendéglátós szerint, hiába hiszi bárki, hogy meg tudja váltani a világot, semmi garancia nincs arra, hogy a nulláról indulva hosszú távon talpon tudjon maradni.
Mert olyan magasak a költségek, olyan a szabályozás, hogy szinte törvényszerű a bukás. Hetente tárgyalnak a szaktárcával a válságból való kilábalás lehetőségeiről, mondja az ipartestületi elnök. Egyetértően bólogatva meghallgatják őket – aztán nem történik semmi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.