A miniszterelnök a londoni gazdasági napilapnak adott - az újság internetes kiadásában csütörtök este megjelent - interjúban azt mondta: Magyarország "együtt nevet és együtt sír Európával és különösen Németországgal". A kormányfő hozzátette: ha további jelentős visszaesés következnék, ami "jelen pillanatban nem várható", az sokkhatással járhat.
A Financial Times szerint Magyarország - amely a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezette program keretében 20 milliárd eurós mentőcsomagban részesült tavaly - egyike a globális pénzügyi leolvadástól legsúlyosabban érintett európai országoknak.
A gazdaság teljesítménye várhatóan 6 százalékkal esik vissza az idén, és "a héten néhány külföldi cég jegelte tervezett beruházásait" - írta részletek említése nélkül a brit lap. Az EU a magyar export kétharmadát veszi fel, és Bajnai Gordon szerint a tagországoknak nem szabad a kereskedelmi korlátozások és a befelé fordulás csapdájába esniük a válságkezelésre tett kísérletek során.
Bajnai Gordon kijelentette: Európában egyetlen ország sem tudja önmaga kezelni a válságot. - Az 1930-as években is az volt a probléma, hogy az egyes országok maguk próbáltak foglalkozni ezekkel a kérdésekkel, a protekcionizmus és az elszigetelődés alapján - mondta a kormányfő. Hozzátette: a válság csak összeurópai alapon kezelhető, ugyanakkor "saját házi feladatát minden országnak otthon kell elvégeznie".
A Financial Times írása szerint Bajnai Gordon kormányának, amely "szocialista politikusok és (pártokhoz) nem kötődő szakértők elegye", legfeljebb egy éve van a választások előtt arra, hogy "átnyomja" az adóreformokat, és a fájdalmas lefaragásokat a "nagyvonalú" magyar jóléti rendszerben.
A miniszterelnök szerint az ország részben maga teremtette bajait. Bajnai Gordon azt mondta: Magyarország két válsággal néz szembe. Az egyik a nemzetközi pénzügyi válságból ered, ez azonban felszínre hozta az ország által "saját magára szabott" válságot is: a két legnagyobb párt politikai harca, sőt ellenségeskedése "hidegháborúhoz" vezetett, amely tíz éve akadályozza a reformokat. - Kormányomnak mindkét válságot kezelnie kell - mondta a miniszterelnök.
Bajnai Gordon az utóbbi húsz év legnagyobb adócsökkentésének nevezte a munkáltatói adóterhek tervezett mérséklését. Rámutatott, hogy a közvélemény-kutatások szerint a magyarok 70 százaléka felismerte a fájdalmas lépések szükségességét a válságból történő kilábalás érdekében.
A kormányfő szerint bebizonyosodott, hogy Magyarország helyesen döntött, amikor idejekorán nemzetközi támogatásért folyamodott. A térség korábbi éllovasai, mint például Szlovákia, azóta meredek gazdasági visszaesésről adtak számot - áll az írásban.
Bajnai Gordon azt mondta: az ország teljes mértékben képes fedezni finanszírozási igényeit a 20 milliárd eurós csomagon túli további segítség nélkül is. Hozzátette ugyanakkor: ha az országot a bankközi hitelezés és a kormánykötvény-piacok tavaly őszi befagyásához hasonló újabb sokk érné, ebben az esetben szükségessé válhat további többoldalú támogatás igénybevétele.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.