Idén 4,5, jövőre 4,3 százalékos drágulást valószínűsít az MNB legfrissebb prognózisában. A GDP visszaesése idén - a kormány és az IMF előrejelzésével összhangban - 6,7 százalékos lehet, jövőre nagyjából stagnálhat, míg 2011-ben 3,4 százalékkal emelkedhet.
Az inflációra a nagyon jelentős recesszió és a soha nem látott árfolyamleértékelődés egymással ellentétesen hat. Úgy tűnik, hogy ezek nagyságrendje hasonló. A költségvetésben erodálódnak a bevételek, főként az áfa soron. A külső egyensúlyban viszont jelentős javulás tapasztalható. A hitelezési feltételek az első negyedévben kedvezőbben alakultak a korábban vártnál, ennek ellenére az előrejelzést lefelé módosították. Ezt több tanulmány is alátámasztja, például az IMF-é is, amely csak nagyon lassú regenerálódást valószínűsít. 336 milliárd idén, jövőre 850, azután 884 milliárd forintos kiadásvágással számolnak az MNB szakértői a legutóbbi konvergencia-programhoz képest.
A bevételi oldalon ezzel párhuzamosan nagyon jelentős adóátrendeződés várható. 2010-11-re azonban még további intézkedések szükségesek a kitűzött célok teljesítéséhez. A járulékcsökkentés kétharmadát azonban várhatóan megtartják a munkaadók, mivel jelentősen lecsökkent a jövedelmezőség, viszont a munkaerőpiac fellazult, tehát itt erősebb a pozíciójuk. A magyar gazdaság nemzetközi versenyképessége javulhat 2010-ben, A foglalkoztatás viszont késleltetve követi a konjunktúrát, ezért még jövőre is lehetnek elbocsátások. 2010-ben még romolhat a reáljövedelem, az adó- és járulékátlakaítás, valamint a vártnál nagyobb infláció miatt. A megtakarítási hajlandóság emellett is jelentősen növekedhet, valamivel a 2004-es szint fölé is emelkedhet. Részben kényszermegtakarítások, részben az óvatosság növekedése okozza utóbbit. Rövid távon 6,5 százalék körülire emelkedhet az infláció az indeirekt adók emelése miatt. Az adóhatástól megszűrt mutató azonban csak kis mértékben emelkedik majd. Ugyanakkor felfelé mutató kockázatok látszanak, főként a gyenge árfolyam miatt. A növekedésben viszont lefelé mutatnak a kockázatok. Az adósságpálya viszont 2010-től kedvezőbbé válhat, 2020-ig a GDP 55-65 százalékára mérséklődhet az adósságráta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.