Bár a mostani gazdasági válság lelassította a munkaerő áramlását, a fellendülés megindulásával várhatóan az is újjáéled, 2020-ig újabb ötvenmilliárd eurót adva az EU teljesítményéhez. A jelentés szerint ugyanis a bővítés jelentette migrációs potenciálnak eddig nagyjából a fele realizálódott.
Becslések szerint a 2004-ben csatlakozott országokból, köztük hazánkból 2007-ig mintegy egymillió ember költözött az EU15 valamelyikébe. Romániából és Bulgáriából ugyanezen időszakban további 1,2 millióan keltek útra, annak ellenére, hogy a két balkáni ország akkor még nem volt tagja az uniónak. A migrációnak ezek a hullámai mintegy 3,8 millióra duzzasztották az új tagállamokból származó bevándorlók összlétszámát nyugaton. Ha a Nyugat-Európában még érvényben lévő munkavállalási korlátozások mindegyikét feloldják, akkor ez a szám 2020-ra 8,4 millióra emelkedhet.
Igaz, a jelentés arra is figyelmeztet, hogy a válság miatt a munkalehetőségek beszűkülése rövid távon akár még a munkaerő Kelet-Európába történő nettó visszaáramlását is eredményezheti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.