A felmérés szerint az Egyesült Államokban, Olaszországban és Franciaországban már 50 százalék felett van azok aránya, akik azt állítják, hogy az egy évvel ezelőttihez képest is fokozódott a félelmük az időskori ellátás meglétét és várható összegét illetően.
Különösen hangsúlyosan nyilvánulnak meg a félelmek az USA-ban, ahol a nyugdíjalapok pénzét jelentős hányadban fektették részvényekbe, és ahol a néhány hónappal ezelőtti összeomlás tátongó pénzügyi lyukakat hagyott maga után a felhalmozott összegekben.
A történtek után az említett államokban, továbbá Nagy-Britanniában és Németországban is – 84-87 százaléknyit képviselő – túlsúlyba kerültek azok, akik előnyben részesítik a biztos nyugdíjbefektetéseket a kockázatosabb, de nagyobb hozamot ígérő kihelyezésekkel szemben.
Nagy-Britanniában még négy évvel ezelőtt is óriási ellenállás volt tapasztalható a nyugdíjkorhatár megemelésével szemben, igaz, akkor azt suttogták, hogy esetleg a 70. életév betöltése után lehet majd csak visszavonulni. Jelenleg a mostani 65 éves korhatár három évvel történő megemelése van napirenden, amit a megkérdezettek 61 százaléka támogatna, ha ennek nyomán nagyobb és biztosabb lenne az ellátás, velük szemben csak egy 13 százaléknyi hányad tanúsított határozott ellenállást.
A korhatár 3 éves emelését egyébként hosszabb távra elosztva szeretné bevezettetni a brit kormány, az átmenet lerövidítését azonban indokolttá teheti az, hogy gyors ütemben növekszik a várható élettartam.
Magyarországon idén döntöttek a nyugdíjkorhatár hosszú távú, 62-ről 65-re emeléséről. Többek között egy OECD-elemzésből kiderül: nagyon is korán mennek a magyarok nyugdíjba.
Az Egyesült Államokban már a megkérdezettek kétharmada értene egyet a munkával töltött, aktív életszakasz meghosszabbításával. Ennek gyakorlati megvalósulását jelzi, hogy a 65. életévük után dolgozók számaránya 15,5 százalékra emelkedett, az évtized elején kimutatott 12,5 százalékról.
Ezzel szemben Olaszországban – ahol a többség szóban szintén lelkes híve a korhatár kitolásának – az évtized kezdete óta szinte semmit sem változott a 65 éven túl még munkában állók 3,2 százalékos aránya.
Az angolszász és a mediterrán gondolkodás eltérését jelzi az is, hogy az amerikaiak 8 százaléka, és a britek 20 százaléka szerint kellene az államnak elsődleges szerepet játszania az időskori ellátás szervezésében. Spanyolországban a megfelelő arány viszont 69 százalék, és – mellesleg – Franciaországban és Németországban is sokan támogatják az állam felelősségvállalását nyugdíjellátás szavatolásában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.