Az elemzők 3 százalékos inflációt vártak májusra, hasonlóan a londoni elemzőkhöz - derül ki a portfolio.hu elemzéséből.
A maginfláció májusban 0,4 százalék, 12 havi összehasonlításban 3,1 százalék volt. A nyugdíjas fogyasztói kosárra számított áremelkedés 12 havi indexe májusban 5,5 százalékot tett ki. Az idei első öt hónapban az árak átlagosan 3,2 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit.
A fogyasztói árak áprilisban 0,8 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,4 százalékkal emelkedtek éves bázison. Tavaly májusban a fogyasztói árak 7 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál.
Áprilishoz képest a fogyasztói kosárban közel egynegyedes súllyal szereplő élelmiszerek árai 4,9 százalékkal emelkedtek az idén májusban. Ez az átlagot meghaladó növekedés meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) áremelkedésének a következménye. Mináry Borbála, a KSH szakértője elmondta: az idényáras élelmiszerek áremelkedése részben a bázishatásnak köszönhető.
Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal nőtt. Átlag alatti, 0,7 százalékos havi áremelkedést regisztráltak a ruházkodási cikkek és a tartós fogyasztási cikkek körében. A szeszes italok, dohányáruk, valamint az egyéb cikkek szintén átlag alatt drágultak (0,6-0,6 százalék). Ez utóbbin belül a gyógyszer, gyógyáru átlagosan 1,4 százalékkal, a járműüzemanyagok ára 0,8 százalékkal nőtt. A szolgáltatásoknál bekövetkezett 0,3 százalékos áremelkedésen belül a társasházi közös költség 1,3 százalékkal növekedett.
A háztartási energia esetében kis mértékű árcsökkenés (0,4 százalék) volt megfigyelhető. Tavaly májushoz képest az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 7,2 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágult a sertészsiradék (35,1 százalék), a rizs, hántolmányok (20,7 százalék), az idényáras élelmiszerek (13,5 százalék), a sertéshús (11 százalék) és a párizsi, kolbász (10 százalék). Árcsökkenést mért a KSH a sajt (13,5 százalék), az étolaj (10,5 százalék) és a liszt (7,7 százalék) esetében.
A háztartási energia átlagot meghaladó, 8,5 százalékos áremelkedésén belül a vezetékes gáz ára 20,6 százalékkal nőtt, míg az elektromos energiáé 2,8 százalékkal. Az átlaghoz képest nagyobb mértékben (5,9 százalék) drágultak a szeszes italok, dohányáruk is. Átlag alatti volt az áremelkedés a szolgáltatások (3,6 százalék) körében, ezen belül a szemétszállítás 10,9, a társasházi közös költség 9,1, valamint a víz- és a csatornadíj 7,9-7,9 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkek (1,3 százalék) és a ruházkodási cikkek (0,5 százalék) esetében szintén átlag alatti volt az áremelkedés.
Az egyéb cikkek körében árcsökkenés következett be (2,2 százalék), ezen belül a járműüzemanyagok ára 14,8 százalékkal csökkent, a gyógyszer, gyógyáru 4,9 százalékkal drágult az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
Az EU 27 tagországában az idén áprilisban a fogyasztói árak a harmonizált adatok szerint átlagosan 1,2 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Árcsökkenés volt megfigyelhető többek között Írországban (0,7 százalék) és Portugáliában (0,6 százalék), a legnagyobb áremelkedést pedig Romániában (6,5 százalék), valamint Lettországban és Litvániában (5,9-5,9 százalék) mérték. Magyarországon az uniós átlaghoz képest nagyobb mértékben, 3,2 százalékkal növekedtek az árak 2009 áprilisában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.