A 2009-es és 2010-es, de talán a 2011-es év magyar gazdaságpolitikájának 22-es csapdája, hogy gazdasági világválság lévén – ceteris paribus – csökkennek az állami bevételek, a forintválság veszélye miatt viszont nem folytatható a hiány elengedésével az ilyenkor a bocsánatos bűn kategóriájába tartozó keresletélénkítés, miközben aki él és mozog, valamilyen formában ezt teszi - írja Németh György Heim Péter múlt heti cikkére reagálva.
Ennek oka, hogy a piac esetünkben egyrészt nem igazán hajlandó a hiányt finanszírozni, de ha hajlandó is lenne, a gazdaságilag legerősebb államok támasztanak számunkra hitelfelvevőként konkurenciát. A tőke pedig ilyenkor – saját szempontjából érthetően – a „minőségbe” menekül, és a szemében mi nem vagyunk „minőség”. A piaci bizalom helyreállítása végül is azt jelenti, hogy „minőségi” célponttá válunk, így a befektetők ésszerű kamatfelárral hajlandók államkötvényeinket megvásárolni. Erről azzal győzhetők meg, ha pénzügyi sebezhetőségünk csökkentése érdekében erőteljes hiánymérséklésbe kezdünk.
A kör bezárult, csapdában vagyunk. Még jó, hogy van az IMF (és a Világbank meg az EU) kölcsöne. De az sem tart örökké.
Összefoglalva: felejtsük el a válsághelyzetben mindenképpen ésszerű keresletélénkítést, a hiánycsökkentésé az abszolút prioritás. Ez pedig kétféle módon érhető el: 1. az állami kiadás csökkentésével, 2. az állami bevételek növelésével, 3. a kettő együttesével. A 2. biztos nem alkalmazható. Csak a 3. a reális.
A főáramhoz tartozó közgazdászok szerint viszont csak az 1. a járható út, ráadásul ennek örve alatt van mód a „rég halogatott reformoknak” legalább a megkezdésére. Ez elsősorban az adó- és járulékcsökkenés felhasználásával a munka és a tőke közötti jövedelemmegoszlás arányának az utóbbi felé billentése. (Az eddigi kormányok ezt szemérmesen elhallgatták, a jelenlegi viszont nyíltan kimondja.)
Heim Péter ezt „fedezet nélkülinek” nevezi, amivel semmiképp sem a dolgok lényegéről beszél, vagyis nem arról, hogy eszerint a hiánycsökkentés mégsem abszolút gazdaságpolitikai prioritás, de még csak nem is (fogyasztói) keresletélénkítés. Ez a vállalkozások veszteségminimalizálása és/vagy „feltőkésítése”, amely – s ez mély erkölcsi meggyőződésem – nem lehet a gazdaságpolitika feladata: a jövedelemmegoszlás alakulását a piacra kell hagyni. A kormányzat, hogy ténykedése politikailag eladható legyen, a foglalkoztatási szint lehetőség szerinti megőrzéséről, túladóztatásról, a példátlanul magas adóék csökkentéséről beszél – de ez közgazdaságilag hamis.
Az adóék (tax wedge) szerintem egyenesen tudományos használatra alkalmatlan terminus technicus, amelyet az államháztartásról való tudásunk hiányossága hívott életre. Talán vannak még, akik emlékeznek az egy évtizede a közgazdasági divatból kiment fiskális ék fogalmára (fiscal wedge); annak reinkarnációjáról van szó.
Kevés hamisabb közgazdasági diskurzus van annál, miszerint a munkajövedelem helyett a fogyasztást kell terhelni.
A cikk a második oldalon folytatódik! Lapozzon!
Kevés hamisabb közgazdasági diskurzus van annál, miszerint a munkajövedelem helyett a fogyasztást kell terhelni. Mert a forgalmi típusú adók is a munkajövedelmet terhelik, csak éppen azzal a szerény különbséggel, hogy a megtakarításaink után nem fizetjük. Továbbá nem csupán munkajövedelmeinkből, hanem fogyasztásra költött tőke- és vegyes jövedelmeinkből is fizetjük, amelyek rendszerint alacsonyabban adóznak, mint személyi jövedelmeink, és amelyet csak elvétve terhel járulék (személyi jövedelmeink négyötöde munkajövedelem!), vagy a fekete- és szürkegazdaságból, amelyet még annyira sem.
Igaz tehát, hogy a forgalmi adó több jövedelmet elér (legalábbis elméletileg), de a mai körülmények között és nyilvánvaló érdekeinkre tekintettel nem térhetünk el túlzottan az EU-átlagtól. A 20 százalékkal ez volt a helyzet. A 25-tel már nem az.
A valódi gazdaságpolitikai alternatíva az lett volna, ha a kormány az adófizető néphez fordul és bejelenti: az ország olyan nagy bajba került, amelyből csak rendkívüli erőfeszítéssel lehet kikászálódni, s ennek költségeit – ki másnak? – az adózóknak kell megfizetniük. Egyrészt kiadáscsökkentés, másrészt – döntően – szja-növelés formájában. Az utóbbi nem örökké tart, csak néhány évig. Az 1997–98-as délkelet-ázsiai pénzügyi válság után Dél-Koreában ezt meg lehetett tenni, nálunk talán meg lehetett volna kísérelni. Bár lehetséges, hogy kormányunk ennél jobban ismeri a magyar néplelket, és nem lát más módot, mint a közgazdasági átverést: „a több marad a zsebedben” óriásplakátokat. Mert a forgalmi adó nem része az adóéknek.
Heim Péterrel ellentétben a szuperbruttósítást – magam közel egy évtizede javaslom ezt – jó ötletnek tartom, leginkább még a járulékcsökkentés előtt. Ezzel a jogi valóság felzárkózna a közgazdasági valósághoz. (Ez egyedül Izraelben van így.)
A nyugdíjrendszer kapcsán pedig két dolog nincs rendben. Az egyik a második pillér 1998. évi létrehozása, amely önmagában jelentős faktora pénzügyi sebezhetőségünknek. A legjobb megoldás a felszámolás, a második legjobb a választhatóvá tétel lenne, de nem a mai, hanem a megreformált első pillér esetén.
Heim Péter azt mondja, hogy a nyugdíjrendszer Bajnai-kormány által végrehajtott „parametrikus változtatása nagyjából rendben van”. Nos, egyáltalán nincs rendben. Erkölcsileg. Egy olyan paradigmatikus nyugdíjreform jelentene végleges nyugvópontot, amely a befizetett járulékok és a cserébe kapott járadékok között tenné szorossá és korrektté a kapcsolatot. És ha az első pillérben az állam saját polgárai felé adósodna el, nem piaci hitelezői felé. Hangsúlyozom, ez erkölcsi kérdés. Mert ha pusztán a gazdaságpolitikai racionalitás a vezérelv, akkor be kell szüntetni a nyugdíjfizetést, akár holnaptól. A jó gazdaságpolitika azonban etikai kérdés. Sem az embertelen racionalitás, sem a legerősebb társadalmi csoportok önös érdekei nem uralhatják.
A szerző szociológus-közgazdász
Eddig megjelent cikkek
Heim Péter, VG, június 5.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.