A szakszervezetek, az egyházi-karitatív intézmények és fogyasztóvédelmi szervezetek, továbbá a helyi Vöröskereszt képviselői a közös jelentésükben megállapítják, hogy a gazdasági válság sok millió német háztartásban teszi kilátástalanná a felhalmozott adósságok törlesztését.
Az esetek mintegy 30 százalékában a munkahely elvesztése az oka a személyi fizetésképtelenség beálltának, a válások vagy a házastárs halála 13 százalékban, betegség, káros szenvedély vagy baleset az előfordulások 9,8 százalékban játszik szerepet a hitelek törleszthetetlenné válásához vezető folyamatban.
Az okok között következik az önálló vállalkozás elveszítése (9,5 százalék), a gazdaságtalan háztartásvezetés (8,6 százalék), hibás ingatlanfinanszírozási döntés (4 százalék), és elégtelen hiteltanácsadás (3,3 százalék). Szekértői becslések szerint Németországban 3-4 millió a túlzott adóságokba keveredett magánháztartások száma, ennek ismérve az, hogy a létfenntartási költségek, az esedékes törlesztési részletek és egyéb számlák összege meghaladja a jövedelmek szintjét.
A törleszthetetlen hitel-tartozásos esetek mintegy 40 százalékában az adósság 10 ezer euró alatt van, az összes ilyen ügy valamivel több, mint kétharmadában az összeg nem éri el a 25 ezer eurót. A legtöbb esetben súlyosbítja a helyzetet, hogy a bajba jutottak először a bankba mennek, ahol többnyire ajánlanak nekik átütemezést, ezek konstrukciója azonban átmeneti idő után tovább növeli a terheket.
A fizetési nehézségekkel küszködő adósok számára közszolgáltatásként rendelkezésre áll tanácsadás, bár itt gyakran hosszú várakozási időket kell tudomásul venni. A kezelhetetlen tartozások esetén az adós – egy 10 éve létező lehetőség keretében – folyamodhat személyes csőd kinyilvánításához. Bár ennek a, többéves eljárásnak a részeként idővel tartozás-mentessé válhat az adós, addig azonban a jövedelmét át kell engednie csődgondnoknak, és sok tekintetben állami felügyelet alá kell helyeznie magát.
A személyi csődök 80 százalékában teljesen nincstelenek az adósok, így nincs is mit lefoglalni tőlük. A jótékonysági szervezetek mostani, közös jelentése arra is rávilágít, hogy a kilátástalan eladósodás fokozza a megbetegedések kockázatát, ami végzetes spirálhoz vezethet, mert pénz híján a szükséges egészségügyi szolgáltatásokat sem tudják igénybe venni a rászorultak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.