Az erről szóló felmérést a liechtensteini Valluga befektetési bankház és a bécsi Amadeus Consulting készítette, mégpedig az egész német nyelvterületen tevékenykedő vagyonkezelők és bankok megkérdezésével.
A válság folytán a gazdag – azaz legalább milliós nagyságrendű pénzügyi befektetésekkel rendelkező – osztrákok 35 milliárd eurónyi (az adott vagyoni kategóriában meglévő értékek mintegy 16 százalékának megfelelő) összeget veszítettek. A maradék 62100 milliomos kezén összesen 185 milliárd eurónyi pénzügyi befektetés maradt meg. Ennél valamivel jobban jártak a szomszédos német nyelvű államokban élő milliomosok, akik közül a németek 10 százaléknyi, a svájciak 9 százaléknyi veszteséget voltak kénytelen elkönyvelni.
Az irányzat azt jelzi, hogy a pénzügyi válság hatásai ellen, csak korlátozott mértékben tudtak védelmet keresni maguknak a három ország gazdagjai. Az adott arányú értékvesztés mindazonáltal még mindig jóval alacsonyabb, mint amit a részvénypiacok kénytelenek voltak elszenvedni: a Frankfurtban jegyzett papírok értéke a tavalyi naptári év során 44,6 százalékkal esett. Zürichben a csökkenés 36,2 százalék, Bécsben pedig 66,1 százalék volt. A gazdagabbak ugyanakkor jobban hozzáfértek a pénz elhelyezésének jövedelmezőbb változataihoz, a jobban diverzifikált portfolióik válságállóbbnak bizonyultak, mint másokéi.
A három ország gazdagjainak portfolióiban tavaly a legnagyobb veszteséget a részvények okozták, utána következtek a sorban az „alternatív” befektetési formák. Ez utóbbiak körében a Die Presse megemlíti a fedezeti alapokat, a zárt befektetési társaságokban szerzett részesedéseket és a nyersanyagpiaci műveleteket. A közvetett és a közvetlen ingatlanpiaci befektetések is többnyire veszteségesek voltak tavaly.
Egyedüli biztos pontnak a kötvények számítottak a tavalyi év során, amelyekből helyenként 8-10 százalékot is ki lehetett hozni. Egy tipikus milliomos portfolióban a tavalyi év során 31 százalékot képviseltek a részvények, 28 százalékot a kötvények, 13 százalék volt az ingatlanbefektetések aránya, az alternatív befektetési formák szerint kihelyezett pénzek hányada pedig 11 százalékra rúgott. A fennmaradó hányadot készpénz formájában tartották meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.