Mind kevesebben bíznak abban, hogy Kína önmagában képes lesz kihúzni a gödörből a világgazdaságot. Ennek okai a gazdaság szerkezeti gyengeségeiben, illetve Peking 586 milliárd dolláros élénkítő csomagjának kiegyensúlyozatlan felhasználásában keresendők.
Jóllehet Kína még a gazdasági válság közepette is impozáns növekedést tud felmutatni, az amerikai fogyasztás visszaesését mégsem képes önmagában ellensúlyozni. Ráadásul a bővülést leíró statisztikai adatok megbízhatósága is egyre kétségesebbnek tűnik.
A háztartási fogyasztás ugyanis tavaly mindössze 15 százalékát érte el az amerikai szintnek, és a Merrill Lynch elemzői szerint az amerikai fogyasztás minden egyes százalékpontnyi visszaesését 6,5 százalékos növekedésnek kellene kísérnie Kínában. Tavaly az ázsiai ország fogyasztása 9,6 százalékkal bővült, és ez a ráta aligha gyorsul jelentősen az elkövetkező két évben.
Már csak azért sem, mert Peking élénkítő csomagja – sokak szerint helytelen módon – szintén nem a hazai fogyasztásra összpontosít. Stephen Roach, a Morgan Stanley ázsiai elnöke szerint a beruházások egyoldalú ösztönzése nagyon kiegyensúlyozatlan makrogazdasági szerkezetet eredményezhet; a modern, nagy fejlődő országok esetében példátlan, hogy az év első felében a beruházási kiadások részaránya a GDP-ben meghaladta a 45 százalékot – tette hozzá.
Roach szerint a növekedés minősége helyett a gyorsaságra összpontosító élénkítés W alakú, vagyis újabb visszaeséssel tarkított fellendülést hozhat, ezért 2010-ben Peking ismét gazdaságösztönző intézkedések bevezetésére kényszerülhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.