Két ponton tévednek a neoliberalizmus hívei: a piac nem old meg mindent, valamint nem számoltak az externáliákkal - mondta Joseph Stiglitz, a budapesti Közép-Európai Egyetemen (CEU) tartott előadásán.
A Nobel-díjas közgazdász szerint a jelenlegi gazdasági válság megmutatta, hogy a bankok képtelen a kockázatok felmérésére. Ez önmagában nem lenne baj, de az ebből származó károkat másoknak kell viselnie. "A nyereséget privatizálták, a veszteséget társadalmasították" - mondta a Columbia Egyetem professzora.
Stiglitz szerint a 80-as évek óta meghatározóvá vált neoliberalizmus ideológiáját semmilyen közgazdasági modell nem támasztja alá. Az akkor elindult deregulációs hullám ugrásszerűen megnövelte a válságok gyakoriságát. A jelenlegi krízis a korábbi válságoktól csupán a származékos értékpapírok megjelenésében különbözik. A Lehman Brothers csődje azonban sokak szemét felnyithatta: az olyan csapás volt a piaci fundamentalizmusra, mint a berlini fal leomlása a kommunizmusra.
Stiglitz szerint a bankrendszer nem tölti be azt a szerepét, hogy alacsony tranzakciós költséggel, a kockázatokat kezelve hatékonyan allokálja a tőkét. Ezt mutatja az is, hogy a válság előtt az amerikai vállalati profitok 40 százaléka a pénzügyi szektorban keletkezett, ami véleménye szerint irreális. "Mindez a szabályozás megerősítését indokolja, a rossz ösztönzőket mind személyi, mind szervezeti szinten fel kell számolni" - vélekedett a közgazdász.
A bankok felelősségfét ugyanakkor a gyerekéhez hasonlítja, aki ellopja a cukorkát, majd az apjára mutogat, mondván ő nem figyelt rá eléggé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.