BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak a közbeszerzéseknél 400 milliárd forint tűnik el

Egy készülő tanulmány szerint a közbeszerzések majdnem 25 százalékkal drágábbak azért, mert legnagyobb részüket befolyásolja a korrupció. Évente 3-400 milliárd forintra teszik azt a többletköltséget, amelyet a bundázás okoz.

A tervezett intézkedések jutalmat ígérnének a korrupciót leleplezőknek. A közbeszerzési felhívásba az állami cég például beleírja, hogy a megvásárolandó székeknek mindenképp legyen gömbölyített karfájuk. Így csak egyetlen cég jöhet szóba, amely meg is nyeri a pályázatot. Persze a feltétel nem volt véletlen: a vállalkozás előtte lefizette a kiírót. Az ügy kitalált, a korrupció módszere azonban valódi, derül ki egy új tanulmányból, amelyről az MR1 - Kossuth Rádió számolt be.

A tanulmányt a Közbeszerzések Tanácsa rendelte meg a GKI Gazdaságkutatótól. Az írás egyelőre nem nyilvános, mert hivatalosan még nincs kész. A Közbeszerzések Tanácsa emiatt nem is nyilatkozik az ügyről. A Transparency International ellenben láthatta a kutatást. Földes Ádám, a szervezet szakértője elmondta, hogy a tanulmány szerint a közbeszerzések csak nem húsz százalékánál vetődik fel a korrupció gyanúja.

Tavaly összesen 1 600 milliárdot költött az állam közbeszerzésre. Vagyis 300-400 milliárd folyik el a korrupció miatt. A tanulmányban 120 ember nyilatkozik arról, hogy ő milyen trükkökről tud, de senki nem ismeri el, hogy ő is részt vesz korrupciós ügyekben. Nem említ a kutatás konkrét ügyeket, embereket, cégeket, vagy hivatalokat sem – mondta Földes Ádám. A szakértő szerint rosszul állunk a korrupcióellenes küzdelemben. A kormányzat nem sieti el a jogalkotást, pedig tavasszal ígéreteket tett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.