A General Electric Hungary Zrt.-nél ugyanis pontosan ez történt: a ténylegesen igénybe vett, mintegy 186 millió forintos Munkahelyek megőrzéséért támogatás csak a szerződésben meghatározott 6 hónapra – 3 hónapos támogatási és 3 hónapos továbbfoglalkoztatási kötelezettség miatt – volt elég, így a cég átszervezés címén 2700 dolgozójának int majd búcsút, teljesen szabályosan, hiszen a támogatási formára vállalt kötelezettségét maradéktalanul teljesítette.
Szollár Domokos kormányszóvivő elmondása szerint ez még mindig a jobbik eset, hiszen állami segítség nélkül akár 4-5 ezer munkahely is megszűnhetett volna a General Electric Hungary Zrt.-nél. Ezt azonban – hiába kell a támogatásban részesülő cégeknek szinte percre pontosan beszámolni a támogatás felhasználásáról – senki nem tudja előre megjósolni.
A jövőt az ugyancsak támogatott Rába Futómű Gyártó és Kereskedelmi Kft.-nél sem tudják megjósolni, viszont felkészülten néznek szembe a kihívásokkal. A cég gyors méretre állással, költségcsökkentéssel a járműiparban az elsők között reagált a piaci környezet átalakulására. Válságstratégiájukban meghatározták a válság túléléséhez, illetve a válság utáni versenyképes működéshez szükséges létszámot. Mivel a megőrizni kívánt kompetencia számára a piac a válság ideje alatt nem biztosított elég feladatot, a cég a csökkentett munkaidő bevezetése mellett döntött. Ehhez két ízben is igényeltek keresetkiegészítő támogatást 6-6 hónapra. A támogatás elnyeréséhez részletes gazdasági elemzésekkel, üzleti tervekkel kellett bemutatni, hogy a válság utáni eredményes működés biztosítható. Martonicz Szilvia, a cég kommunikációs munkatársa lapunk érdeklődésére elmondta, hogy a támogatás lejárta után, a kellemetlen meglepetések elkerülése végett az érdekképviseletekkel egyeztetve már most megállapodtak a dolgozókkal a továbbfoglalkoztatásról. A megállapodás keretében a dolgozók vállalták, hogy ha szükséges, 2011 májusáig a piaci igényekhez igazodó munkaidőben dolgoznak. Addig pedig minden erejükkel azon lesznek, hogy mielőbb visszatérjenek a teljes munkaidőben történő foglalkoztatáshoz, teljesítve természetesen a támogatási szerződésben rögzített feltételeket.
A támogatásban részesülő cégeknek haladéktalanul be kell jelenteniük, ha a támogatás alapjául szolgáló körülményeikben változás áll be. A támogatás folyósítása alatti és a továbbfoglalkoztatási kötelezettség lejárta utáni állapotot azonban alapvetően a cégek gazdasági helyzete határozza meg – árnyalta a képet lapunk érdeklődésére Réthy Pál, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal (FSZH) helyettes főosztályvezetője. Réthy Pál szerint egyébként a munkahelymegőrző támogatást vissza nem térítendő formában legalább 3, legfeljebb 12 hónapra lehetett megállapítani a 2009. szeptember 14-ig beérkezett programtervek esetében, ha a célcsoportba tartozó munkáltató vállalni tudta legalább a támogatás idejével megegyező időtartamú továbbfoglalkoztatást. A szociális és munkaügyi miniszter döntésével biztosított forrás felhasználásáról nemcsak a cégeknek, hanem a munkaügyi központoknak is szigorú beszámolási kötelezettségük van.
A központok az érvényben lévő szabályozási rend szerint a megkötött hatósági szerződésekről folyamatosan szolgáltatnak adatokat az FSZH-nak, valamint havi kötelezettségvállalási és pénzforgalmi adatszolgáltatást teljesítenek a Szociális és Munkaügyi Minisztérium alapkezelési főosztályának is.
A regionális munkaügyi központ beszámolói alapján az FSZH a programok befejezését követő 30 napon belül szakmai és pénzügyi beszámolót készít. A hivatal az általa elfogadásra javasolt beszámolót a szaktárca számára küldi el. A munkaügyi központ a programban meghatározott, támogatás nélküli továbbfoglalkoztatási kötelezettség teljesítését is figyelemmel kíséri, monitorozza. Ennek lezárását követően a teljesítésről összefoglalót készít, amelyet az FSZH szintén a szaktárca számára küld meg. A központi munkaerő-piaci program állásáról, a források felhasználásáról pedig a regionális munkaügyi központ és a foglalkoztatási hivatal a minisztérium kérésére bármikor köteles tájékoztatást adni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.